Povestea unei campanii triste. Tricolorii ratau calificarea la Mondialul din 2002

Peste 25.000 de suporteri canta in tribunele stadionului Ghencea si asteapta sa sarbatoreasca o noua calificare. Chiar daca Slovenia castigase in meciul tur, tricolorii dominasera si nimeni nu credea ca participarea la Mondialul asiatic este in pericol. 90 de minute mai tarziu, fluierul final al lui Hellmut Krug aducea dezolare si tristete peste o tara care era obisnuita sa participe, in ultimii ani, la turneele finale.

Dupa EURO 2000 a venit potopul. Hagi si Popescu se retrag de la nationala

In decembrie 1999 a avut loc tragerea la sorti pentru grupele de calificare la Campionatul Mondial din 2002. Tot fotbalul din Romania sarbatorea o noua prezenta la un turneu final, astfel ca intreaga atentie era indreptata spre Campionatul European din Belgia si Olanda. La startul tragerii la sorti, echipa nationala a Romaniei era in urna capilor de serie, avand al doilea cel mai bun coeficient dupa Spania.

Hagi_contra_Italiei_2000Din a doua urna a iesit Italia si imediat sansele tricolorilor la o calificare directa la Mondialul din 2002 au scazut. Meciul din sferturile de finala de la EURO 2000 a confirmat faptul ca romanii aveau putine sanse sa-i impiedice pe italieni. Gheorghe Hagi se retrasese, Emerich Jenei fusese confirmat in pozitia de selectioner, dar la o luna dupa acest moment, Mircea Sandu anunta ca Ladislau Boloni va conduce echipa in preliminarii.

Pe langa retragerea lui Hagi, Boloni se vedea pus in fata faptului de a nu-l putea folosi nici pe Gica Popescu. Acesta isi anuntase intentia de a se retrage, imediat dupa Campionatul European. Motivul nu era unul sportiv, “Baciul” isi dorise sa cumpere un hotel in Poiana Brasov, insa statul il obstructionase. Anuntul oficial vine spre sfarsitul lunii august, in urma unei conferinte de presa. Echipa nationala isi pierduse doi piloni importanti, iar preliminariile se apropiau.

Corectia de pe San Siro si inceperea reconstructiei

Pe 3 septembrie 2000, tricolorii primeau vizita Lituaniei, dar toata lumea se gandea la meciul impotriva Italiei, de peste o luna. Boloni miza, in mare masura, pe acelasi grup care jucase si la EURO 2000, dar prestatia din prima partida a fost una dezamagitoare. Golul victoriei a venit abia in minutul 89, marcator fiind Ionel Ganea, introdus pe teren in minutul 67, in locul lui Viorel Moldovan.

boloni-foto-main1O luna mai tarziu, 6 octombrie, nationala Romaniei incerca sa produca o minune pe San Siro. Chiar daca era un meci capital, in tara nimeni nu se putea gandi la aceasta partida. Cu doar o zi inainte, Catalin Hildan deceda in timpul unui meci amical si fotbalul romanesc era in doliu. Echipa lui Boloni nu a avut nici o sansa in fata Italiei, acestia marcand de trei ori pana la pauza prin Inzaghi (minutul 13), Delvecchio (minutul 17) si Totti (minutul 42). Dusul rece i-a facut pe Dan Petrescu, Miodrag Belodedici si Ionut Lupescu sa se retraga de la echipa nationala. Presa, suporterii si oamenii de fotbal cereau o reconstructie a echipei nationale.

S-a dat startul la amicale, trialuri si turnee de pregatire. Pe finalul lui 2000, nationala Romaniei joaca trei meciuri amicale, unul cu Iugoslavia si doua cu Algeria. A urmat un turneu in Cipru si Portugalia. Marius Niculae era numele care iesea cel mai tare in evidenta, atacantul lui Dinamo Bucuresti parea sa fie omul potrivit care sa duca nationala la Mondialul asiatic.

Italia ne bate din nou, iar Boloni intra in conflict cu Ganea si Galca

Pe 24 martie 2001, pe stadionul Ghencea, nationala Romaniei incerca sa revanseze esecul de pe San Siro. Boloni venea cu o echipa noua, proaspata, dar prea cruda pentru a face fata unei formatii experimentate. Filippo Inzaghi a marcat o dubla, in minutele 26 si 33, dar spectatorii romani plecau de la stadion cu sperante. Totul a fost umbrit de incidentul dintre Ladislau Boloni si Ionel Ganea. Atacantul lui VFB Stuttgart a ramas pe banca de rezerve pana in minutul 78, cand a fost introdus pe teren, dar pana sa intre l-a injurat si a sarit sa-l bata pe selectioner pentru ca urma sa joace doar 12 minute. Episodul i-a adus o excludere de la lot pentru urmatoarele doua meciuri.

prodan-del-piero-grup-romania-italia-0-2-2001Patru zile mai tarziu, la Tbilisi, Romania castiga cu 2-0 in fata Georgiei, golurile fiind marcate de Dorinel Munteanu (minutul 69) si Cosmin Contra (minutul 80). Chiar daca jocul nu a fost unul spectaculos, tricolorii fortasera atat cat trebuia pentru a castiga meciul. Singurul minus al meciului a fost accidentarea, in minutul 21, a lui Adrian Ilie, acesta fiind inlocuit de Constantin Galca.

Dupa patru meciuri jucate in preliminarii, Romania avea doar sase puncte, dar scapase de partidele impotriva Italiei. Spre sfarsitul lui aprilie, tricolorii au jucat un meci amical cu Slovacia, la Ploiesti, terminat la egalitate, 0-0. La finalul partidei, apare un nou conflict intre selectioner si unul dintre fotbalistii de la echipa nationala. Constantin Galca era nemultumit de faptul ca juca foarte putin, dar si de faptul ca Boloni l-a impiedicat sa participe la botezul tripletilor sai. Mijlocasul lui Espanyol Barcelona anunta ca nu va mai onora nici o convocare la echipa nationala atat timp cat Boloni va ocupa postul de selectioner.

Ungaria este invinsa la Bucuresti, Boloni pleaca la Sporting Lisabona

Pentru nationala Romaniei se anunta un inceput de vara incendiar. La Bucuresti, pe 2 iunie, venea Ungaria, echipa care ne daduse atatea batai de cap in istorie. Maghiarii scapasera de cosmarul Hagi, acesta tocmai isi organizase, la sfarsitul lunii aprilie, meciul de retragere din fotbal. Prima lupta pentru barajul de calificare la Mondialul asiatic a fost castigata de echipa lui Boloni. 2-0 pe un stadion Ghencea plin, la fel ca in zilele de glorie, si cu un Marius Niculae in mare forma, acesta marcand ambele goluri ale tricolorilor in minutele 4 si 53.

ROMANIA-UNG_2001Dupa patru zile, tricolorii castigau si la Kaunas, 1-2 cu Lituania, dupa doua goluri marcate de Adrian Ilie (minutul 31) si Viorel Moldovan (minutul 49). Finalul meciului a fost unul cu emotii, Arturas Fomenka redusese din diferenta, cu patru minute inainte de final. Ungaria castiga cu 4-1, la Budapesta, in fata Georgiei, astfel ca meciul din toamna devenea unul capital pentru calificarea la baraj. Elevii lui Boloni se aflau pe locul doi, la patru puncte in fata maghiarilor.

Pana in vara, in presa din Romania, aparusera diverse zvonuri legate de o posibila plecare a lui Ladislau Boloni de la carma echipei nationale. Sporting Lisabona ii oferea un salariu fabulos, insa tentatia cea mai mare era legata de faptul ca urma sa antreneze o echipa din Vestul Europei. Pe 12 iunie, la sase zile de la meciul cu Georgia, Boloni se intelegea cu portughezii si parasea echipa nationala a Romaniei dupa mai putin de un an de mandat.

Hagi revine la echipa nationala, insa in calitate de antrenor

Imediat au aparut listele cu potentiali selectioneri. Mircea Lucescu pica din cauza contractului cu Galatasaray, Anghel Iordanescu era in tarile arabe, Ion Moldovan, antrenorul de la tineret, era o solutie si mai aparea si varianta Jenei. Pana la urma, pe 26 iunie 2001, Gheorghe Hagi este numit la carma echipei nationale, la un an dupa ce se retrasese din randul tricolorilor.

O luna si jumatate mai tarziu, nationala Romaniei juca un meci amical cu Slovenia, dar Hagi rateaza debutul din cauza unei crize renale. Pe banca, la Ljubljana, a stat Gabi Balint, secundul fostului decar. Echipa a atacat in permanenta, a jucat spectaculos, dar la final scorul a fost 2-2, golurile fiind marcate de Marius Niculae, ajuns si el intre timp la Sporting Lisabona, si Viorel Moldovan.

h_99465083-1-1024x768Pe 5 septembrie, pe Nepstadion, tricolorii aveau nevoie doar de o remiza pentru a-si asigura prezenta la baraj. Doua goluri rapide, Adrian Ilie (minutul 11) si Marius Niculae (minutul 27), iar Romania obtinea prima victorie pe terenul maghiarilor. Suporterii incepeau sa viseze frumos, exista speranta ca se va naste din nou o mare echipa, iar acesta va creste in jurul lui Gica Popescu, fundasul central revenise la nationala la insistentele lui Hagi.

Ultimul meci din grupa, cel cu Georgia, a fost mai mult un amical. Locul de baraj era asigurat, iar sansele pentru prima pozitie erau minime. Romania trebuia sa bata Georgia, iar Italia sa piarda cu Ungaria, acestea erau calculele care ii duceau pe tricolori la Mondial. Del Piero a marcat chiar inainte de pauza, astfel ca elevii lui Gica Hagi nu mai aveau nici un motiv sa lupte. La Bucuresti, Aleksandre Iashvili a deschis scorul in minutul 55, iar Gica Popescu a adus egalarea cu un minut inainte de finalul meciului. Pentru nationala Romaniei urma barajul cu Slovenia, cel mai lejer adversar pe care-l puteam intalni.

Cosmarul sloven, tricolorii rateaza turneul final la 10 ani de la ultima deceptie

Daca intrebai orice suporter, in prag de luna noiembrie, raspunsul era unul unanim, Romania va merge la Campionatul Mondial din 2002. Timpul era scurt, dar Slovenia, adversarul nostru, parea o echipa multe prea mica fata de cea condusa de Hagi. Zilele treceau si vestile erau bune, Aleksander Knavs si Sebastjan Cimirotic lipseau din cauza accidentarilor. In plus, Zlatko Zahovič, vedeta echipei, era si el pe bara. Din echipa lui Hagi lipseau Filipescu si Radoi, tragand linie, noi ieseam in castig.

true-30_1Turul s-a jucat la Ljubljana, pe 10 noiembrie, iar tot fotbalul romanesc privea cu optimism aceasta partida. Totul mergea ca pe roate, mai ales ca Marius Niculae deschisese scorul in minutul 26. Cu patru minute inainte de pauza, Mile Acimovic inscrie cu o lovitura de cap, dupa o centrare a lui Nastja Ceh, jucator care intrase de un minut pe teren. Au urmat ocazii irosite de tricolori si un penalty neacordat de Kim Milton Nielsen, insa totul s-a prabusit in minutul 70, cand Milan Osterc a inscris cu largul concurs al lui Bogdan Stelea. 2-1 pentru Slovenia, dar in continuare trupa lui Hagi era cotata drept favorita la calificare.

12-momente-cheie-pentru-cariera-lui-gica-hagi-imaginile-pe-care-nu-le-va-uita-niciodata-foto_6O seara mai tarziu, Gheorghe Hagi era invitat in emisiunea “Procesul etapei” si reusea sa-i surprinda pe toti prin cateva declaratii socante. “Am venit aici sa vorbesc eu. Satelitul sa astepte pana vorbesc eu.”. Intrebarea de pe buzele tuturor era legata de titularizarea lui Bogdan Stelea in meciul tur si daca acest va juca si in meciul de pe “Ghencea”. Pe finalul emisiunii, selectionerul nationalei i-a mai lasat din nou cu gura cascata pe toti, “s-a intamplat ca Osterc sa dea gol cu dreptul, cand el e stangaci.”.

A venit si ziua de 14 noiembrie, momentul adevarului. Toti romanii se gandeau doar la meciul ce urma sa inceapa la ora 19:00 pe stadionul “Ghencea”. Norii care se adunasera deasupra Bucurestiului nu anuntau nimic bun, mai ales ca o ploaie ar fi afectat destul de mult gazonul arenei. Bogdan Lobont ii ia locul lui Stelea intre buturile tricolorilor, mutarea anticipata si asteptata de multi dintre suporteri. Ploaia incepe cu o ora inainte de fluierul de start al arbitrului Hellmut Krug. Prima repriza inseamna doar o lupta surda intre atacul Romaniei si apararea elevilor lui Srecko Katanec. Tricolorii au nevoie doar de un gol pentru a obtine biletele pentru Mondial, dar intreg stadionul este redus la tacere in minutul 55. Mladen Rudonja marcheaza pe contraatac, exact fotbalistul care nu marcase niciodata pana in acel moment pentru echipa nationala a Sloveniei. Cosmin Contra egaleaza cu o torpila de la 25 de metri, dupa 10 minute, dar pana la final nu se mai intampla nimic notabil. Hagi a incercat sa forteze si a trimis pe teren trei atacanti, dar totul este in zadar. La ultima faza a meciului, Adrian Mihalcea cade in careu, dar este prea putin pentru Krug si arbitrul german fluiera finalul partidei. Tricolorii sunt la pamant, multi dintre ei sunt cu lacrimi in ochi, fotbalul romanesc cunostea prima ratare a unui turneu final dupa un deceniu in care ne tot calificasem. Doua saptamani mai tarziu, Gheorghe Hagi demisioneaza de la carma echipei nationale, la exact cinci luni dupa ce-si incepuse mandatul.