Top 5 cele mai bune meciuri ale tricolorilor in preliminariile pentru turneele finale

Romania-Tara Galilor 5-1

45b802b83cd85ff99698f4e548565429-5706995-700_700

Tricolorii ratasera prezenta la EURO 1992 si incepeau lupta pentru calificarea la Mondialul din America intr-o perioada cand toata lumea se pregatea de Europeanul din Suedia. Dupa o victorie de control impotriva Insulelor Feroe, la inceputul lunii mai, echipa antrenata de Cornel Dinu urma sa se dueleze cu Tara Galilor.

Galezii veneau cu Ian Rush sau Neville Southall, rivali in campionatul Angliei, dar si cu un Ryan Giggs aflat la inceputul carierei internationale. Stadionul “Ghencea” era plin ochi si suporterii asteptau o noua mare victorie a echipei nationale. Nici cinci minute nu trecusera si Lacatus il gaseste cu o diagonala pe Balint, iar acesta prelungeste mingea catre Hagi si fotbalistul lui Real Madrid deschide scorul. Era o actiune construita de “spaniolii” tricolorilor: Marius Lacatus (Real Oviedo), Gabi Balint (Real Burgos) si Gica Hagi (Real Madrid).

Dupa doua minute, Lacatus bate o lovitura libera. Salta mingea peste zidul galezilor si-l gaseste pe Lupescu care il executa pe Southall. 17 minute mai tarziu, “Kaiser-ul” face dubla dupa o noua pasa decisiva a lui Lacatus. Galezii erau groggy si elevii lui Cornel Dinu profita din plin. Dorinel Munteanu trimite o pasa lunga care il gaseste pe Balint si acesta il executa pe portarul galez legitimat la Everton. In minutul 35 capodopera e gata, Gica Hagi prinde un sut de la peste 30 de metri si Southall este invins. Tabela de marcaj din Ghencea arata un sec 5-0 si era abia minutul 35. Tricolorii reduc din turatie, meciul se juca la sfarsitul unui sezon istovitor, dar la carma partidei se aflau tot romanii. Ian Rush marcheaza golul de onoare la cinci minute dupa pauza, dar nu a mai contat. Suporterii paraseau stadionul fiind convinsi ca au asistat la unul dintre cele mai bune meciuri facute de echipa nationala.

Romania-Danemarca 3-1

419179-419164-romania-danemarca-bucurie-gol-balint-11829-1989-0915 noiembrie 1989, se implineau 20 de ani de cand echipa nationala a Romaniei nu se mai calificase la un Campionat Mondial. Era ultima etapa si Danemarca ocupa primul loc in grupa, cu doar o luna in urma tricolorii pierdeau cu 3-0 la Copenhaga. Echipa antrenata de Emeric Ienei avea nevoie de victorie pentru a prinde biletele pentru Italia.

Chiar daca meciul incepea la ora doua dupa-amiaza, Stadionul “Ghencea” a fost luat cu asalt inca de dimineata. Nici bine nu incepuse meciul si Brian Laudrup trece usor prin defensiva tricolorilor, ii paseaza lui Flemming Povlsen si acesta inscrie in poarta lui Silviu Lung. Suporterii nu cedeaza si canta in continuare. Se simte o oarecare stare de nervozitate in randul tricolorilor. Prea multe calificari ratate la mustata.

Vine minutul 25, Iosif Rotariu centreaza in careu, Marius Lacatus ii trimite mingea lui Gabi Balint si acesta egaleaza. Peter Schmeichel era invins pentru prima data si speranta incepea sa reapara in tabara tricolorilor. Douasprezece minute mai tarziu, Dan Petrescu trage in blocaj, mingea ricoseaza si Ioan Ovidiu Sabau intervine magistral, iar mingea intra in poarta danezilor. Romania era la un pas de Mondialul din Italia si in timp ce suporterii fac calcule, Stefan Iovan loveste bara. Dupa pauza, in minutul 60, Gabi Balint bifeaza dubla si chiar daca Hagi este eliminat doua minute mai tarziu, echipa nationala a Romaniei mergea la Campionatul Mondial dupa 20 de ani de pauza.

Romania-Italia 1-0

Rou-Ita-1-0-golul-lui-BoloniItalia venea la Bucuresti dupa ce traise o rusine fara margini la sfarsitul lui februarie 1983. Campioana mondiala nu izbutise sa bata Cipru, doar 1-1 la Limassol, iar cipriotii ratasera victoria pe finalul meciului. Peste doar o luna, Cehoslovacia s-a inecat si ea la Nicosia, tot 1-1, iar inaintea meciului Romania-Italia, tricolorii au doua puncte avans fata de cehoslovaci, italieni si suedezi.

In minutul 22 Camataru este faultat de Collovati la marginea careului si Romania primeste lovitura libera. Balaci este langa minge, paseaza usor spre stanga si Boloni inscrie pentru 1-0 cu un sut puternic de la 25 de metri. Romania invinge Italia, campioana mondiala din 1982, cel mai important rezultat al fotbalului romanesc de pana atunci. Printre fotbalistii aplaudati la scena deschisa este si Camataru, cel care doar cu cateva luni in urma nici nu vroia sa mai auda de echipa nationala. In doar cateva zile dispareau epitetele ca “Haplea in chiloti” sau “Dromoadera”. Ba mai mult, Eugen Barbu, unul dintre detractorii lui Rodion, se recunostea invins dupa prestatia lui Cami in meciul tur cu Benfica si scrie in ziarul “Informatia” un editorial care va ramane in mintea suporterilor dupa fraza “M-ai invins, Rodioane! Dar nu exista o infrangere mai frumoasa pentru un gazetar decat recunoasterea aceasta, drept pentru care semnez…”

Romania-Portugalia 1-0

dinu-eusebioToamna anului 1969, Romania astepta cu emotie meciul impotriva Portugaliei lui Eusebio, echipa care cucerise bronzul la Mondialul din 1966. Tricolorii lui Angelo Niculescu erau pe primul loc, dupa doua victorii, un egal si o infrangere. Trecusera 31 de ani de cand Romania nu mai ajunsese la un Campionat Mondial.

Peste 85.000 de suporteri au umplut Stadionul “23 August”, printre pancarte regasim “Romania-Mexic ‘70”. Inceputul este unul crispat, cei unsprezece tricolori de pe teren se aflau fata-n fata cu intrarea in istorie. Imediat isi intra in drepturi Nicolae Dobrin, cu un sut frumos din voleu, in minutul 25. Cinci minute mai tarziu, Florea Dumitrache dribleaza doi fundasi portughezi si Nicolae Dobrin suteaza. Mingea trece pe sub Victor Damas, loveste bara si intra in poarta.

Pentru Eusebio si compania era finalul unui drum inceput in 1966. Vedeta portugheza nu a miscat deloc la Bucuresti, Cornel Dinu marcandu-l pe tot terenul. Romania castiga cu 1-0, iar peste o luna, pe 16 noiembrie 1969, dupa un egal cu Grecia, 1-1 la Bucuresti, tricolorii obtineau calificarea la Campionatul Mondial din Mexic.

Romania-Anglia 2-1

anglia 80Inceput de campanie de calificare pentru Campionatul Mondial din 1982. Nationala Romaniei urma sa se lupte cu Anglia, Ungaria, Elvetia si Norvegia. Dupa un 1-1 la Oslo, impotriva Norvegiei, la Bucuresti venea selectionata Albionului. Englezii se aflau intr-o situatie asemanatoare cu a noastra, nici ei nu se mai calificasera la Mondiale din 1970.

Ora trei dupa-amiaza, Stadionul “23 August” este plin la fel ca la orice mare meci al echipei nationale. Minutul 35, mingea circula pe ruta Zoli Crisan-Aurica Beldeanu-Marcel Raducanu. Cel din urma fenteaza un fundas englez si inscrie dupa un sut de la 16 metri. Dupa pauza, in minutul 64, Anthony Woodcock il invinge pe Vasile Iordache si aduce egalarea. Tricolorii nu invinsesera niciodata Anglia si se parea ca nici de aceasta data nu se va intampla.

Zoli Crisan porneste intr-o cursa spre poarta lui Ray Clemence, omul care de 13 ani apara buturile lui FC Liverpool. Mingea ajunge la Rodion Camataru, acesta trimitand-o rapid catre colegul sau de la Universitatea Craiova. Crisan patrunde in careu si cade, arbitrul Ulf Eriksson arata fara ezitare punctul de la 11 metri. Anghel Iordanescu aresteaza mingea si executa fara emotie. Romania castiga cu 2-1, dar rateaza pana la urma calificarea la turneul final din Spania.

One comment

1. 5 sunt prea puține, au mai fost și alte meciuri importante, Wales – România 1-2 in 1993, cu penalty ratat de Wașes la 1-1, daca castigau galezii ar fi plecat ei in USA, apoi 1-1 la Bratislava in 1983, 1-0 la Lausanne in 1969, Anglia – România 0-0 in 1980, apoi 1985, 2-1 cu Iugoslavia in 1934 (meci decisiv), 2-1 cu Cehoslovacia in 1971 (cu pasa de gol data de Raducanu adversarilor), 1-1 cu Ungaria in 1972, 1-0 cu Spania 1977 sau 2-0 cu IUgoslavia imediat dupa. Wales – Romania frapeaza prin marimea scorului (5-0) la pauza