Cele mai reusite debuturi din istorie

Sergio Aguero – Manchester City (2 goluri si o pasa de gol)

C_71_article_1456133_image_list_image_list_item_0_imageIn iulie 2011, Sergio Aguero era transferat de Manchester City, englezii platindu-i lui Atletico Madrid aproape 45 de milioane de euro. Roberto Mancini nu l-a folosit in Supercupa Angliei, considerand ca atacantul argentinian nu este inca in forma. O saptamana mai tarziu, pe 15 august, Manchester City primea vizita celor de la Swansea, iar Sergio Aguero debuta in Premier League.

In minutul 59 al meciului, Aguero l-a inlocuit pe Nigel de Jong, iar noua minute mai tarziu a inscris pentru 2-0. Dupa alte trei minute i-a pasat mingea lui David Silva, iar spaniolul a marcat fara prea mari probleme. Prestatia foarte buna de la debut a fost incununata cu inca un gol, in minutul 90, iar presa engleza a avut doar cuvinte de lauda pentru Sergio Aguero.

Pierre-Emerick Aubameyang – Borussia Dortmund (3 goluri)

pierre-emerick-aubameyang-borussia-dortmundIn vara lui 2013, Pierre-Emerick Aubameyang ajungea la Borussia Dortmund, echipa care jucase finala Ligii Campionilor cu doar cateva luni inainte. Dupa ce a jucat 17 minute in Supercupa Germaniei, Borussia Dortmund-Bayern Munchen 4-2, pasand decisiv la ultimul gol inscris de Marco Reus, atacantul gabonez a fost titular in primul meci din Bundesliga.

FC Augsburg primea vizita Borussiei Dortmund, in prima etapa a sezonului 2013-14, si toata lumea era nerabdatoare sa-l vada pe Aubameyang. Fostul jucator al celor de la Saint-Etienne a deschis scorul cu o lovitura de cap in minutul 24, dupa o centrare a lui Marcel Schmelzer. In a doua repriza, Aubameyang a mai marcat alte doua goluri, in minutele 66 si 79, iar Borussia Dortmund conducea cu 3-0. La doua minute dupa ce a reusit tripla, Jurgen Klopp l-a inlocuit cu Jonas Hoffmann, atacantul gabonez iesind in aplauzele spectatorilor de pe SGL Arena.

Alan Shearer – Southampton (3 goluri)

Alan-ShearerLa doi ani dupa ce Southampton i-a oferit un contract la echipa de juniori, Alan Shearer juca primele sale minute in prima divizie in tricoul “sfintilor”. Pe 26 martie 1988 intra pe teren in meciul Chelsea-Southampton, insa abia peste doua saptamani a venit momentul de glorie pentru tanarul atacant englez.

Southampton juca impotriva lui Arsenal, la inceputul lunii aprilie, si Alan Shearer era titular la primul sau meci pe “The Dell”, stadionul “sfintilor”. Gazdele au castigat cu 4-2, iar tanarul atacant a marcat o tripla, devenind astfel cel mai tanar fotbalist care a marcat, in prima liga engleza, un hat-trick. La doar 17 ani si 240 de zile, Alan Shearer dobora un record vechi de peste 30 de ani.

Ronaldo –Real Madrid (2 goluri)

CuEe1iTWYAAtAf2In vara lui 2002, dupa un Campionat Mondial foarte bun, Ronaldo se transfera de la Inter la Real Madrid cu doar cateva ore inainte sa se incheie perioada de transferuri. Timp de o luna, pana in octombrie 2002, brazilianul nu a putut sa joace fiind accidentat, insa madrilenii abia asteptau sa-l vada pe teren pe ultimul “galactic” adus pe Santiago Bernabeu.

Pe 6 octombrie 2002, Ronaldo intra pe teren, in minutul 63 al meciului Real Madrid-Deportivo Alaves, si marca dupa 60 de secunde primul gol in tricoul madrilenilor. Un sfert de ora mai tarziu, brazilianul inscria din nou si ducea scorul la 5-1 in favoarea Realului. Ronaldo a primit aplauze la scena deschisa pentru prestatia din cele 27 de minute, iar intreaga presa spaniola era la picioarele brazilianului.

Christian Vieri – Inter (3 goluri)

CNjCPSHWoAAl2dyIn vara lui 1999, Christian Vieri era vandut de Lazio la Inter si devenea cel mai scump fotbalist din lume. Pe 29 august, Inter primea vizita Veronei si atacantul italian debuta pentru a noua echipa in noua ani. Pana in sezonul 1999-2000, Christian Vieri jucase la Torino, Pisa, Ravenna, Venezia, Atalanta, Juventus, Atletico Madrid si Lazio, la fiecare echipa evoluand doar cate un sezon.

La 16 minute de la inceputul meciului de pe “Giuseppe Meazza”, Christian Vieri deschide scorul, dupa o centrare a lui Grigoris Georgatos. In a doua repriza, atacantul italian mai inscrie doua goluri, in minutele 53 si 65, iar Inter castiga cu 3-0 si Christian Vieri intra rapid in inimile suporterilor de pe “Giuseppe Meazza”.

Wayne Rooney – Manchester United (3 goluri)

downloadWayne Rooney avea doar 18 ani atunci cand Manchester United il transfera de la Everton, platind o suma record pentru un tanar fotbalist (25,6 milioane de lire). Toata presa din Anglia era cu ochii pe atacantul “diavolilor” si astepta ziua debutului. Sir Alex Ferguson nu l-a aruncat imediat in lupta, mai ales ca Rooney nu se mai antrenase de ceva timp, si a asteptat momentul oportun.

Pe 28 septembrie 2004, pe Old Trafford, Manchester United juca impotriva lui Fenerbahce, in etapa a doua a grupelor Ligii Campionilor. Ferguson gasise momentul oportun pentru debut, iar Rooney i-a rasplatit increderea. In minutul 17 marca pentru prima data in poarta lui Rustu, iar primul care il imbratisa era Ryan Giggs, una dintre legendele de pe Old Trafford. Unsprezece minute mai tarziu inscria cu un sut de la peste 20 de metri si fanii erau exataziati. In minutul 54, Wayne Rooney il invinge pe Rustu si din lovitura libera, astfel reusind hat-trick-ul.

Romario – FC Barcelona (3 goluri)

maxresdefaultDupa ce uimise Europa prin prestatiile de la PSV, Romario este transferat de FC Barcelona in vara lui 1993. Cifrele avute in campionatul Olandei erau de-a dreptul fenomenale, iar catalanii sperau ca brazilianul sa repete prestatiile si in Primera Division. Imediat s-a integrat in “Dream Team-ul lui Cruyff”, avandu-l partener in atac pe Hristo Stoicikov.

Pe 5 septembrie 1993, FC Barcelona juca impotriva lui Real Sociedad, pe Nou Camp, in prima etapa a sezonului. Dupa un sfert de ora, Romario inscrie primul sau gol in tricoul blaugrana si ii ridica in picioare pe spectatorii catalani. In a doua repriza, brazilianul inscrie al doilea gol in minutul 65, dupa ce a deviat subtil balonul pe langa portarul oaspetilor. Prestatia magnifica din meciul de debut este finalizata in minutul 88, cand Romario il lobeaza din afara careului pe Alberto Lopez.

Jimmy Greaves – Chelsea (un gol), AC Milan (un gol), Tottenham Hotspur (3 goluri) si West Ham United (2 goluri)

greavsieJimmy Greaves este fotbalistul care a reusit sa debuteze perfect la toate echipele mari la care a jucat de-a lungul carierei. La 17 ani juca primul meci pentru Chelsea si reusea sa inscrie un gol impotriva lui Tottenham Hotspur. Patru ani mai tarziu, in 1961, este transferat de AC Milan si marcheaza un gol impotriva lui L.R. Vicenza, in meciul de debut in Serie A.

Dupa doar o jumatate de sezon in campionatul italian, Jimmy Greaves s-a reintors in Anglia, la Tottenham Hotspur. Dupa ce marcase o dubla pentru echipa de rezerve, atacantul englez a reusit o tripla la primul sau meci pe White Hart Lane, impotriva lui Blackpool. In martie 1970 a fost cumparat de West Ham United, iar la primul meci in tricoul “ciocanarilor” a marcat o dubla impotriva lui Manchester City, pe Maine Road.