Cele mai spectaculoase rasturnari de scoruri in dublele europene. 6-2 nu este intotdeauna scor de calificare

Pentru acest material au fost luate in calcul doar meciurile care s-au disputat in dubla mansa

FC La Chaux-de-Fonds – Leixoes 6-2, 0-5 (Cupa Cupelor, editia 1961-62)

leixc3b5es-final-da-tac3a7aLa prima vedere, elvetienii de la FC La Chaux-de-Fonds erau favoriti sa treaca de primul tur al Cupei Cupelor, mai ales ca in trecut castigasera de doua ori la rand titlul. De cealalta parte, Leixoes (foto) revenise in prima liga portugheza, in 1959, dupa 16 ani de absenta. Meciul tur s-a jucat in Elvetia si FC La Chaux-de-Fonds a invins, fara drept de apel, cu 6-2, Manuel Oliveira marcand ambele goluri ale portughezilor, ultimul venind abia in minutul 85.

Pentru meciul retur, Kurt Sommerlatt, antrenorul elvetienilor, a schimbat doar un singur jucator, bazandu-se in continuare pe cei care castigasera mansa tur. Cosmarul a inceput in minutul 24, cand Osvaldo da Silva a deschis scorul pe Campo do Santana. Tot el a majorat scorul dupa sase minute. In a doua rezpriza, Mario Ventura si Manuel Oliveira, cu o dubla, au reusit sa intoarca scorul si sa provoace una dintre primele rasturnari spectaculoase din istoria competitiilor europene.

QPR – Partizan Belgrad 6-2, 0-4 (Cupa UEFA, editia 1984-85)

dragan_mance_10-1QPR reusise un sezon de exceptie in campionatul englez, londonezii terminand pe locul cinci din postura de echipa nou-promovata. Partizan Belgrad ratase la mustata un nou titlu in campionatul Iugoslaviei, clasandu-se la doua puncte in spatele marii rivale, Steaua Rosie. Turul s-a jucat in Anglia, pe Highbury, iar dupa prima repriza se parea ca meciul o sa fie unul strans. La pauza, QPR conducea cu 3-2, insa iugoslavii au primit inca trei goluri in a doua repriza si englezii erau mari favoriti la calificarea in turul trei al competitiei.

Doua saptamani mai tarziu, 60.000 de suporteri si-au impins favoritii spre o calificare istorica. Dragan Mance (foto), Dragi Kalicanin, Miodrag Jesic si Zvonko Zivkovic au marcat fiecare cate un gol si Partizan Belgrad intorcea soarta calificarii. Jucatorii lui QPR au fost atat de socati de primirea celor patru goluri in 64 de minute, incat pana la finalul meciului nu au mai contat deloc. A doua zi, ziarul “Vecernjih novosti” titra pe prima pagina: “Patru pentru eternitate”.

Dynamo Dresda – Bayer Uerdingen 2-0, 3-7 (Cupa Cupelor, editia 1985-86)

im-viertelfinal-rueckspiel-des-europapokals-der-pokalsieger-1986-gegen-dynamo-dresden-sieht-bayer-uerdingen-zur-halbzeit-wie-der-sichere-verlierer-aus-1-3-liegt-das-team-von-karl-heinz-fGermania inca era divizata, iar o confruntare intre RDG si RFG era mereu urmarita cu sufletul la gura. Cele doua echipe se intalneau in sferturile de finale, iar Dynamo Dresda era marea favorita pentru calificarea in careul de asi al Cupei Cupelor. Meciul tur s-a jucat in RDG, la Dresda, iar Dynamo a castigat cu 2-0. Doua saptamani mai tarziu s-a jucat returul, iar televiziunea ZDF a luat decizia sa transmita meciul Bayern Munchen-Anderlecht, astfel ca martori la “miracolul din Grotenburg” au fost doar spectatorii care au mers la stadion.

Dupa 45 de minute, Dynamo Dresda conducea cu 3-1, iar scorul general era de 5-1. Nimeni nu se mai gandea la posibilitatea ca Bayer Uerdingen sa emita pretentii la calificarea in semifinale, mai ales ca incepusera returul cum nu se putea mai prost, vest-germanii primind gol chiar in primul minut. Pentru Bayer Uerdingen a urmat o repriza de vis, Wolfgang Funkel a inscris din penalty in minutul 58, dar in continuare nimeni nu credea intr-o intoarcere de scor. 28 de minute mai tarziu, tabela stadionului arata un sec 7-3 pentru vest-germani. Dynamo Dresda era eliminata, una dintre cauze fiind si accidentarea in prima repriza a lui Matthias Sammer, dar si a portarului Jakubowski, acesta fiind schimbat la pauza cu Jens Ramme.

Borussia Mönchengladbach – Real Madrid 5-1, 0-4 (Cupa UEFA, editia 1985-86)

RemontadaMadrilenii castigasera Cupa UEFA in sezonul 1984-85 si incercau sa-si apere trofeul, iar primul adversar puternic l-au intalnit in turul trei. Borussia Mönchengladbach era departe de forma aratata in anii ’70, dar era in continuare o echipa redutabila in fotbalul european. Meciul tur s-a disputat la Dusseldorf, pe un teren inghetat. Bavarezii au inceput tare si nu le-au lasat nici o sansa jucatorilor antrenati de Luis Molowny. In minutul 59 al meciului, Borussia Mönchengladbach conducea cu 4-0, pe lista marcatorilor aflandu-se si Salguero, care isi inscrisese in propria poarta. Rafael Gordillo a incercat sa reduca proportiile esecului, dupa ce a marcat in minutul 68, insa Ewald Lienen le-a adus gazdelor victoria cu 5-1.

In retur, madrilenii au intrat pe teren doar cu gandul la o “remontada”. Santillana si Butragueno au inceput meciul din postura de titulari, dupa ce in meciul tur fusesera rezerve, insa de aceasta data lipsea Hugo Sanchez, acesta fiind suspendat. Jorge Valdano a marcat de doua ori in primele 20 de minute si fanii din tribune sperau ca Realul poate intoarce scorul, astfel ca au inceput sa-si sustina frenetic favoritii. Nemtii si-au revenit si au reusit sa opreasca toate atacurile madrilenilor, insa doar pana spre finalul partidei. Santillana a marcat la randul sau o dubla, in minutele 76 si 89, si Realul se califica dramatic in sferturile de finala.

AC Milan – Deportivo La Coruna 4-1, 0-4 (Liga Campionilor, editia 2003-04)

Deportivo Coruna's players Sergio GonzalDeportivo La Coruna trecuse deja, in optimile de finala, de o echipa italiana, dupa ce o eliminase pe Juventus, insa toti o vedeau drept victima sigura in dubla cu AC Milan. Jucatorii antrenati de Javier Irureta au inceput foarte bine partida de pe San Siro, iar in minutul 11, Walter Pandiani deschidea scorul. Dupa cateva ocazii ratate, italienii egaleaza in prelungirile primei reprize, prin Kaka. Dupa pauza, Depor a primit trei goluri in sapte minute, astfel ca in minutul 53, AC Milan conducea cu 4-1.

Returul parea sa fie doar o formalitate pentru italieni, acestia deja gandindu-se la adversarul pe care urmau sa-l intalneasca in semifinale si la faptul ca sunt aproape de a-si apara trofeul castigat in sezonul 2002-03. Chiar in debutul meciului retur, Jon Dahl Tomasson a avut ocazia sa inscrie, dar Jose Molina a reusit sa respinga sutul danezului. Un minut mai tarziu, Walter Pandiani a deschis scorul si a dat startul celei mai cunoascute intoarceri de scor din Liga Campionilor. Pana la pauza, Deporivo a mai marcat de doua ori, prin Valeron si Luque, insa eroul primelor 45 de minute a fost Victor Sanchez, acesta reusind sa produca panica de fiecare data cand se apropia de poarta lui Dida. In minutul 76, Fran marca pentru 4-0 si AC Milan parasea competitia.