Real Madrid-Napoli in 1987, Diego Maradona singurul spectator al “meciului linistii”

Arbitrul Ioan Igna fluiera inceputul partidei intr-o liniste mormantala. Cei 22 de fotbalisti sunt gata de startul meciului tur, dar tribunele sunt goale. Suporterii Realului rateaza o infruntare magica: Maradona versus Butragueno sau, mai bine zis, Napoli-Real Madrid, din primul tur al Cupei Campionilor Europeni, editia 1987-88.

juanito-752x501Cu sase luni inainte, Real Madrid o intalnea pe Bayern Munchen in semifinalele Cupei Campionilor Europeni, intr-o dubla inconjurata de scandal. In minutul 39 al meciului tur, de pe Olympiastadion, Juanito l-a lovit in fata pe Lothar Matthaus (foto) si a fost eliminat imediat. UEFA l-a suspendat timp de patru ani, dar incidentele au continuat la meciul retur, spectatorii spanioli aruncand cu diverse obiecte in teren. Bayern Munchen se califica in finala, in timp ce madrilenii trebuiau sa mai astepte pana la o noua finala de Cupa Campionilor Europeni. Realul a primit o amenda si a fost obligata sa joace doua meciuri fara spectatori, nimeni nu se gandea atunci ca fanii madrilenilor vor rata sansa de a-l vedea pe Diego Maradona.

In vara lui 1984, Napoli le platea aproximativ 10 milioane de dolari, suma record pentru acele vremuri, celor de la FC Barcelona, in schimbul lui Diego Armando Maradona. Pana atunci, echipele din nordul Italiei isi disputasera suprematia, in timp ce sudul era in exil. Napoletanii au inteles din start ca soarta echipei se va schimba, iar argentinianul va scrie o pagina importanta din istoria clubului. Prestatiile lui Maradona erau din ce in ce mai bune, suporterii fiind exataziati de jocul foarte bun. La trei ani de la venirea pe “Stadio San Paolo”, argentinianul punea umarul la castigarea primului titlu din istoria clubului. Pentru Napoli urma debutul in Cupa Campionilor Europeni.

Primul hop era un nume de legenda, Real Madrid, echipa care castigase competitia de sase ori si care incepea sa aspire la performantele de la sfarsitul anilor ’50. Madrilenii aveau o generatie de exceptie, “La Quinta del Buitre”, cu Emilio Butragueno, Manuel Sanchis, Rafael Martin Vazquez, Michel si Miguel Pardeza. Realul triumfase doi ani la rand, in 1985 si 1986, in Cupa UEFA, dar pretentiile crescusera.

real-madrid-napoli-maxw-654
Ion Craciunescu, Diego Maradona, Ioan Igna, Carlos Santillana si Mircea Nesu

Pe 16 septembrie 1987 s-a jucat meciul tur, pe un “Santiago Bernabeu” gol, ziarul “Marca” catalogand partida ca fiind “meciul linistii”. Careca, transferat la inceputul sezonului de Napoli, nu putea sa joace, aceasta fiind una dintre absentele de marca din prima mansa, alaturi de cea a lui Hugo Sanchez. Cu doar cateva saptamani inaintea partidei de la Madrid, televiziunea nationala din Spania anuntase ca nu intentioneaza sa cumpere drepturile de televizare, insa guvernul a intervenit si TVE a transmis meciul, insa pe canalul al doilea.

Napoli, condusa de pe banca de Ottavio Bianchi, a fost lipsita de stralucire in mansa tur, iar Diego Maradona a fost sters pe durata intregului meci. Prestatia argentinianului fiind aspru criticata de presa italiana, cel mai bun exemplu fiind titlul de pe prima pagina din “La Gazzetta dello Sport”, “Doar un singur spectator, Maradona”.

real-napoli-1987-photo-3Realul a castigat cu 2-0, marcatorii fiind Michel din penalty si De Napoli in proprie poarta. Chiar daca nu a gresit, Ioan Igna, arbitrul meciului, a fost criticat de presa spaniola din cauza faptului ca nu a acordat mai multe cartonase galbene italienilor, acestia avand de multe ori intrari peste limita. Jocul dur al napoletanilor a fost criticat si de Leo Beenhakker, antrenorul madrilenilor, acesta numindu-l “un mafiot” pe Salvatore Bagni.

Doua saptamani mai tarziu, pe 30 septembrie, “Stadio San Paolo” a fost un adevarat vulcan, peste 80.000 de napoletani incercau sa-si impinga favoritii de la spate. La doar noua minute de la startul meciului, Francini a marcat dupa ce Buyo a respins in fata lovitura de cap a italianului. Napoli si-a continuat atacurile, iar in minutul 38, Careca a avut o mare sansa de a inscrie si al doilea gol, dar Buyo a fost pe faza si a respins. Portarul spaniol a mai avut un reflex uluitor, tot in fata lui Careca, doua minute mai tarziu, mingea fiind retinuta de Buyo.

napoli-real-1987-photo-3Francini, autorul golului italienilor, greseste o minge in propria jumatate, cu un minut inainte de pauza. Hugo Sanchez a interceptionat mingea, i-a pasat-o lui Butragueno, iar acesta a marcat pentru 1-1, aducand linistea pe “San Paolo”. Napoletanii nu au mai putut sa repete prestatia din prima repriza si in al doilea mitan, astfel ca erau eliminati inca din primul tur, la debutul in Cupa Campionilor Europeni.

Real Madrid a ajuns din nou pana in semifinalele competitiei, fiind eliminata de PSV dupa 1-1 la Madrid si 0-0 la Eindhoven. Napoli si-a invatat lectia, iar in sezonul urmator, a castigat Cupa UEFA dupa ce a trecut de VFB Stuttgart in finala, Maradona fiind unul dintre oamenii cheie in cucerirea primului si singurului trofeu european din istoria clubului din sudul Italiei.