Eroii de la Guadalajara: Emeric Dembroschi

“Omul cu statuia”, asa era cunoscut pe mai toate stadioanele Romaniei, in anii ’70, Emeric Dembroschi. Dupa Campionatul Mondial din 1970, cel mai bun jucator al fiecarei echipe participante urma sa aiba o statuie in apropierea stadionului din Guadalajara. Proiectul nu s-a mai concretizat, insa Dembroschi a fost un idol atat pentru suporterii din Bacau, cat si pentru cei din Timisoara.

Maramuresanul din lotul Bacaului

Emeric Dembroschi s-a nascut pe 6 octombrie 1945, la Campulung la Tisa, in Maramures, iar numele corect al fotbalistului era Emeric Dembrovszki, insa de-a lungul timpului numele de familie a fost modificat, ori de oficialitati, ori de presa. Dembroschi pe certificatul de nastere, Dembrovschi pentru jurnalistii vremii.

Fotbalul l-a inceput la Foresta Sighet, in 1962. Trei ani mai tarziu ajunge la Victoria Roman, unde isi satisface stagiul militar. Iese repede in evidenta si dupa doar un sezon, in vara lui 1966, este transferat la Dinamo Bacau. Echipa se afla in Divizia B, insa la finalul sezonului 1966-67, Dinamo Bacau promoveaza. Pe 20 august 1967, Emeric Dembroschi debuteaza cu gol in Divizia A, in meciul Dinamo Bacau-Steaua Bucuresti 2-1.

1
Emeric Dembroschi la Dinamo Bacau, pe randul de jos, in dreptul mingii

Chiar daca era o nou-promovata, Dinamo Bacau termina pe locul 6, cu 26 de puncte. Doar golaverajul mai slab i-a facut sa nu ocupe un loc mai bun, UTA si Petrolul terminand in fata Bacaului, ambele avand tot 26 de puncte. Sezonul urmator, moldovenii termina pe locul 5 si-si castiga dreptul de a participa in Cupa Oraselor Targuri, predecesoarea Cupei UEFA.

Emeric Dembroschi era titular inconstestabil la Dinamo Bacau si imediat a intrat in atentia lui Angelo Niculescu, antrenorul echipei nationale. In debutul preliminariilor pentru Campionatul Mondial din 1970, in meciul Portugalia-Romania 3-0, mijlocasul bacauanilor juca prima partida sub tricolor. Pana la finalul anului 1968, Emeric Dembroschi a mai jucat doar noua minute in meciul impotriva Elvetiei, al doilea din grupa de calificare pentru turneul final.

Golul cu Grecia si sferturile de finala in Cupa Oraselor Targuri

dembo-romania-greciaSezonul 1969-70 a fost unul excelent pentru Emeric Dembroschi, mijlocasul devenise titular si la echipa nationala, in 1969 jucand in toate cele sapte meciuri ale tricolorilor. Momentul de glorie venind in meciul de pe Stadionul “23 August”, Romania-Grecia. Cele doua echipe se luptau pentru un loc la turneul final din Mexic, meci decisiv. Tricolorii se puteau califica cu o victorie sau un egal, iar Emeric Dembroschi a deschis scorul in minutul 37. Grecii au egalat prin Domazos, insa nationala Romaniei obtinea biletele pentru Mondialul din 1970.

In aceeasi perioada, Emeric Dembroschi era implicat, alaturi de Dinamo Bacau, in Cupa Oraselor Targuri. Primul tur a fost unul facil, adversar fiind Floriana, din Malta. Bacauanii castiga cu 6-0 meciul de acasa, Dembroschi marcand de trei ori. In retur, Dinamo Bacau marcheaza doar o singura data, prin Daniel Ene, si echipa condusa de Valeriu Neagu se califica in turul doi cu scorul general de 7-0.

A urmat dubla cu echipa norvegiana Skeid, care eliminase in primul tur pe 1860 Munchen. La Oslo, pe Stadionul Ullevaal, cele doua echipe termina la egalitate, 0-0. In retur, la Bacau, Dinamo a castigat cu 2-0, Emeric Dembroschi marcand ambele goluri ale calificarii. In turul trei al competitiei, bacauanii urmau sa-i intalneasca pe scotienii de la Kilmarnock. A fost 1-1 in Scotia, Petre Baluta egaland in minutul 73. Meciul retur s-a jucat pe 13 ianuarie 1970, Dinamo castigand cu 2-0, printr-o dubla a lui Daniel Ene, si astfel se obtinea calificarea in sferturile de finala a Cupei Oraselor Targuri.

Arsenal a fost un adversar mult prea puternic pentru Dinamo, in meciul tur, de la Bacau, londonezii au castigat cu 2-0. Emeric Dembroschi lipsise de la acest meci, el fiind suspendat. Returul de la Londra a fost dezastruos, “tunarii” au castigat cu 7-1 si s-au calificat in semifinalele Cupei Oraselor Targuri.

Cel mai bun fotbalist roman la Campionatul Mondial din 1970

demboMeciul de referinta din cariera internationala a lui Emeric Dembroschi este de departe cel jucat impotriva Braziliei. Dupa infrangerea cu Anglia si victoria cu Cehoslovacia, tricolorii urmau sa infrunte viitoarea campioana mondiala. Brazilienii au inceput tare si in minutul 22 scorul era de 2-0 pentru sud-americani. Florea Dumitrache a redus diferenta prin golul din minutul 34, insa in a doua repriza, Pele a dus scorul la 3-1.

Vine si minutul 84, tricolorii obtinusera un corner. Lajos Satmareanu executa si Emeric Dembroschi trimite mingea in poarta, dupa o lovitura de cap. Tot el a mai avut o ocazie mare de gol, mingea sutata de la peste 25 de metri a lovit bara portii aparata de Felix. Brazilia a castigat cu 3-2, iar Emeric Dembroschi a fost nominalizat ca cel mai bun fotbalist din echipa tricolorilor.

Din fiecare echipa participanta la turneu a fost ales cate un fotbalist, cel mai bun pe durata competitiei, iar mexicanii au promis ca fiecaruia i se va face o statuie pe aleea catre Stadionul Azteca. Proiectul a picat, insa toti microbistii romani l-au considerat pe Dembroschi ca “omul cu statuia”.

Plecarea de la Bacau dupa opt sezoane

13532857_519542204918152_325198308591279606_nIn vara lui 1970, echipa bacauana iese de sub tutela Ministerului de Interne si isi schimba denumirea in SC Bacau. Echipa termina pe locul 4 in sezonul 1972-73, insa in urmatorul retrogradeaza in Divizia B. Emeric Dembroschi decide sa plece de la Bacau dupa opt sezoane petrecute acolo si ajunge la Poli Timisoara. La 28 de ani, Emeric Dembroschi mai avea cateva sezoane bune de jucat, chiar daca fusese ofertat de Steaua sau Dinamo, el alesese Banatul.

In toamna lui 1973, Dembroschi joaca ultimul sau meci la echipa nationala. Valentin Stanescu il introduce la pauza, in locul lui Taralunga, in partida dintre RDG si Romania. 27 de meciuri si 9 goluri stransese sub tricolor. La nici 28 de ani, Dembroschi nu mai intra in planurile noului selectioner.

Singurul trofeu din cariera il obtine in tricoul lui Poli

poli-1980-e1422016891774La Politehnica Timisoara, Emeric Dembroschi joaca timp de sapte sezoane, intre 1974 si 1981. In tricoul lui Poli castiga Cupa Romaniei in 1980, in penultimul sau sezon. In primul an joaca doar in 17 meciuri si marcheaza de sapte ori. SC Bacau nu fusese de acord cu transferul jucatorului, iar in acele vremuri, pentru putin timp, existase o regula care prevedea ca un jucator poate sa fie suspendat pentru sase luni daca pleca la un club studentesc fara acordul celui la care era legitimat. Emeric Dembroschi a trebuit sa astepte sase luni pana sa imbrace tricoul lui Poli.

Cu Dembroschi pe teren, timisorenii ocupa locul 3 in sezonul 1977-78 si echipa se califica in Cupa UEFA. Dupa ce o elimina pe MTK Budapesta, cu scorul general de 3-2, Poli o intalneste pe Honved, insa calificarea s-a jucat in meciul tur, cand maghiarii au castigat cu 4-0. La Timisoara, Poli castiga doar cu 2-0 si rateaza calificarea in turul trei.

In 1980, Poli Timisoara joaca in Cupa Cupelor si provoaca o mare surpriza, banatenii eliminand pe Celtic. In meciul tur, jucat la Glasgow, Poli pierde cu 2-1, insa la Timisoara, in fata unui stadion arhiplin, Dan Paltinisanu inscrie golul calificarii in minutul 81. In turul doi, Poli a intalnit pe West Ham United si au pierdut, la Londra, cu 4-0. In meciul retur, tot Paltinisanu inscrie singurul gol al partidei, dar Poli era eliminata.

Emeric Dembroschi se retrage in 1981, la 35 de ani, dupa 14 sezoane jucate pe prima scena a fotbalului romanesc, in tot acest timp strangand 386 de meciuri si 108 goluri. A urmat cariera de antrenor, cu doua mandate pe banca Politehnicii Timisoara, 1983-1985 si 1994-1997. In sezonul 1983-84, cu Dembroschi antrenor, Poli Timisoara a promovat in Divizia A. A ramas mereu alaturi de echipa de pe Bega, gata oricand sa dea un sfat celor care conduceau destinele echipei.