50 de ani de la o dupa-amiaza de vis din istoria Petrolului

“Timpul e o fiara care are nesfarsita rabdare de a inghiti totul” – Octavian Paler

Si timpul a trecut, necrutator am putea spune, pentru actorii principali din dupa-amiaza de 12 octombrie 1966. Da, 50 de ani au trecut de la singura victorie a unei echipe romanesti in fata lui Liverpool. Lumea s-a schimbat de atunci, dar suporterii petrolisti isi vor aduce aminte mereu de performanta istorica a echipei din Ploiesti.

hkjmy39

Petrolul Ploiesti la a sasea participare in cupele europene

pozaDebutul ploiestenilor in cupele europene este consemnat in editia 1958-59 a Cupei Campionilor Europeni. Wismut Karl Marx Stadt a fost prima adversara a Petrolului, insa nemtii au bifat calificarea dupa un al treilea meci, un baraj jucat si castigat cu 4-0 la Kiev. Petrolistii au pierdut meciul tur, 4-2 la Aue, dar au castigat partida retur de la Ploiesti cu 2-0, prin golurile lui Alexandru Fronea (foto) si Gheorghe Pahontu. Regula golului marcat in deplasare nu exista pe atunci si cele doua au trebuit sa mai joace inca o data, pe teren neutru, la Kiev.

In sezonul urmator, Petrolul joaca tot in Cupa Campionilor Europeni, de aceasta data intalnind campioana Austriei, Wiener Sportclub. Primul meci se joaca la Viena si ploiestenii se intorc acasa cu un rezultat de egalitate, 0-0. Asteptarile erau mari de la meciul retur, insa pierd cu 1-2 o partida pe care puteau s-o castige cu usurinta si astfel ploiestenii ratau calificarea in urmatorul tur.

In sezonul 1962-63, Petrolul participa in Cupa Oraselor Targuri si atinge faza sferturilor de finala. Ploiestenii ii eliminasera pe Spartak Brno si pe Leipzig XI, dar s-au vazut eliminati de Ferencvaros. Urmeaza o participare in Cupa Cupelor, in sezonul 1963-64, unde sunt eliminati de Fenerbahce si inca o participare in Cupa Oraselor Targuri, in sezonul 1964-65. Petrolul o elimina pe Goztepe, dar nu poate trece de Lokomotiv Plovdiv, dupa un meci retur in care arbitrii au gresit in defavoarea ploiestenilor.

Campioana Angliei versus Campioana Romaniei

Cu o zi inaintea inceperii Campionatului Mondial din Anglia, pe 10 iulie 1966, reprezentantii UEFA au efectuat tragerea la sorti pentru Cupa Campionilor Europeni si Cupa Cupelor. Bilele s-au invartit si din urna a iesit meciul FC Liverpool-Petrolul Ploiesti, iar campioana Romaniei urma sa intalneasca cel mai greu adversar din istoria participarilor lor in cupele europene.

liverpool-v-petrolul-ploesti-1966-europeanPrimul meci s-a jucat la Liverpool, pe 28 septembrie 1966. Echipa lui Constantin Cernaianu nu avea nici o sansa in fata campionilor Angliei, in echipa “cormoranilor” regasindu-se trei fotbalisti care castigasera Campionatul Mondial in acea vara cu nationala Angliei, Ian Callaghan, Roger Hunt si Gerry Byrne, primii doi fiind titulari in toate cele trei partide jucate impotriva Petrolului.

Contrar asteptarilor, primii care au fost la un pas sa inscrie au fost ploiestenii. Constantin Moldoveanu scapa singur cu Tommy Lawrence, portarul englezilor, dar este deposedat neregulamentar de Thomas Smith. Arbitrul inchide ochii si nu-l sanctioneaza in nici un fel pe aparatorul “cormoranilor”. Petrolul primeste prima lovitura in minutul 24, cand Eduard Iuhasz se accidenteaza, dar ramane pe teren, regulamentele de atunci nu prevedeau schimbarile.

Englezii ataca in valuri, insa toate actiunile se lovesc de o aparare foarte buna a ploiestenilor si la pauza se consemneaza scorul de 0-0. Vasile Sfetcu, portarul Petrolului, face un meci mare, insa in a doua repriza campioana Romaniei mai primeste o lovitura, Stefan Roman se accidenteaza. Presiunea gazdelor este din ce in ce mai mare si Liverpool reuseste sa marcheze de doua ori. Ian St. John (in minutul 65) si Ian Callaghan (in minutul 80) aduc victoria “cormoranilor”. Presa din Albion a apreciat jocul facut de Petrolul si dupa cele 90 de minute au realizat ca echipa venita din Romania era una mult mai buna decat au crezut ei.

12002854_807966945968675_8295395044549392900_n_zpsnncvgmpjDupa doua saptamani, pe 12 octombrie 1966, s-a jucat partida retur si Stadionul “Petrolul” a fost arhiplin. Suporterii erau increzatori si sperau ca favoritii vor face un meci mare. Alexandru Badea, una dintre vedetele Petrolului, este faultat dur inca din startul meciului si din minutul 21 face mai mult figuratie din cauza unei accidentari. La 13 minute de la acest moment, Constantin Moldoveanu inscrie dupa o centrare a lui Virgil Dridea. Atacurile ploiestenilor sunt din ce in ce mai incisive si pana la pauza controleaza jocul.

A doua repriza incepe tot cu Petrolul in atac, insa cei care inscriu sunt englezii. Roger Hunt profita de apetitul ofensiv al campioanei Romaniei si da lovitura pe un contraatac, in minutul 50. Petrolistii resimt socul golului si pentru cateva minute par sa se resemneze cu scorul de pe tabela, dar suporterii incep sa-i incurajeze si mai frenetic si jucatorii se simt impinsi de la spate. Gheorghe Pahontu, capitanul echipei, executa o lovitura de la colt si Alexandru Boc inscrie pentru 2-1, in minutul 59. Cinci minute mai tarziu, Mircea Dridea executa magistral o lovitura libera si duce scorul la 3-1 pentru Petrolul. Englezii nu se mai regasesc si Virgil Dridea rateaza doua mari ocazii, dar in acelasi timp incepe sa-si faca simtita prezenta si arbitrul Ivan Lukyanov. Il elimina pe Gheorghe Florea in minutul 88, dupa o intrare dura la Peter Thompson, insa arbitrul inchide ochii la o intrarea la fel de dura a lui Roger Hunt la Alexandru Boc. Petrolul castiga cu 3-1 si calificarea va fi transata printr-un meci de baraj.

liverpool_1966
Liverpool inainte de meciul de pe Stadionul “Heysel”

Pe 19 octombrie 1966, la o saptamana dupa intalnirea de la Ploiesti, cele doua echipe se reintalnesc intr-un meci de baraj pentru calificarea in turul doi. Petrolistii se deplaseaza la Bruxelles cu un lot subtiat de absentele a patru jucatori importanti: Eduard Iuhasz, Stefan Roman si Alexandru Badea erau accidentati, in timp ce Gheorghe Florea era suspendat. Meciul s-a jucat pe Stadionul “Heysel” si in tribune au fost putin peste 10.000 de spectatori.

Liverpool inscrie de doua ori pana la pauza prin Ian St. John si Peter Thompson, insa in a doua repriza ploiestenii ies de la cabina mai montati si marcheaza prin Mircea Dridea, din nou dintr-o lovitura libera executata magistral, dar arbitrul a vrut sa iasa in evidenta. Mingea trimisa de Dridea il lovise in mana pe Ronald Yeats, aparatorul fiind postat pe linia portii, insa arbitrul belgian a anulat golul, nu a acordat penalty si nici nu l-a eliminat pe scotian, in schimb a luat decizia ca lovitura libera sa mai fie executata inca o data. Echipa a cazut psihic si pana la finalul meciului nu s-a mai inregistrat nici o ocazie. Petrolul era eliminata de Liverpool, dar campioana Angliei avusese trei partide grele impotriva romanilor. In turul doi, “cormoranii” au intalnit Ajax Amsterdam, insa campioana Olandei i-a eliminat lejer dupa 5-1 la Amsterdam si 2-2 la Liverpool. Trei dintre golurile “lancierilor” fiind inscrise de Johan Cruyff, pe atunci un tanar jucator de doar 19 ani.