Eroii anonimi din Coreea de Nord

Editia din 1966 a Campionatului Mondial ramane in istorie prin golul controversat al lui Geoff Hurst, prin evolutia Portugaliei lui Eusebio si prin marea performanta a echipei nationale din Coreea de Nord. Pak Doo-ik a intrat in memoria microbistilor de pe intreaga planeta prin golul marcat in meciul contra Italiei. Calificarea in sferturile de finala a Mondialului britanic ramane pana in ziua de azi ca cea mai mare performanta a nord-coreenilor la un turneu final.

Abandonurile care au netezit drumul

Echipa nationala de fotbal a Coreei de Nord participa, in toamna lui 1965, in premiera la preliminariile pentru un Campionat Mondial. Trecusera noua ani de cand asiaticii jucasera primul lor meci international si sapte ani de cand federatia era afiliata FIFA. Sansele ca ei sa ajunga la turneul final erau infime, dar norocul a fost de partea lor. Sau mai bine zis, deciziile irationale ale membrilor FIFA.

Echipele nationale din Europa, America de Nord si America de Sud aveau locuri asigurate la turneul final, in timp ce selectionatele din Africa, Asia si Oceania trebuiau sa treaca prin tot felul de baraje, astfel ca nu erau sigure de prezenta intre cele 16 echipe calificate la Campionatul Mondial.

Primii nemultumiti au fost africanii, 16 echipe nationale de pe Continentul negru au luat decizia sa boicoteze preliminariile in semn de protest ca nu au un loc asigurat la turneul final. Africa de Sud nu avea dreptul sa participe din cauza apartheidului si astfel Africa ramanea fara nici o participanta la preliminariile intercontinentale.

Kim-Ir-SenIn toamna lui 1965 incepeau preliminariile pentru zona Asia-Oceania, iar participantele erau Coreea de Sud, Coreea de Nord si Australia, primii fiind mari favoriti sa se califice la turneul final pentru a doua oara. Initial, turneul trebuia sa se dispute in Japonia, dar relatiile diplomatice intre tara gazda a turneului si Coreea de Nord erau inexistente. In ajutorul nord-coreenilor au sarit cambodgienii, seful statului avand relatii foarte bune cu Kim Ir-sen (foto). Coreea de Sud a luat decizia sa nu mai participe, astfel turneul se transforma intr-o dubla mansa intre cele doua echipe ramase in competitie.

Nord-coreenii au trecut lejer de Australia dupa o dubla victorie, 6-1 si 3-1, si reuseau calificarea in premiera la Campionatul Mondial din Anglia. Performanta asiaticilor nu a fost privita cu ochi buni de britanici, mai ales ca acestia nu recunosteau in mod oficial Coreea de Nord. In urma cu mai bine de sase ani, Arhiva Nationala a Marii Britanii a desecretizat o serie de documente, printre acestea se afla si o nota a Ministerului de Externe care propunea neacordarea de vize fotbalistilor nord-coreeni. Astfel s-ar fi evitat un conflict diplomatic cu restul tarilor care nu-i recunosteau pe asiatici. FIFA a fost cea care i-a salvat pe nord-coreeni, forul international ii anuntase in prealabil pe britanici ca orice echipa care si-a castigat dreptul de a juca la acest turneu trebuie sa primeasca viza, in caz contrar turneul ar fi fost mutat in alta parte.

Singura concesie facuta de britanici, in afara acordarii vizei, a fost aceea ca nord-coreeni isi puteau arbora steagul alaturi de celelalte participante la Campionatul Mondial, insa imnul nu a mai fost cantat inaintea meciului. In afara de meciul de deschidere si de finala, la nici una dintre celelalte partide nu au fost intonate imnurile participantelor.

Aventura nord-coreenilor in Anglia

Pe 6 ianuarie 1966, la Hotelul Royal Garden din Londra, a avut loc tragerea la sorti pentru grupele Campionatului Mondial. Coreea de Nord facea parte din urna a patra alaturi de Mexic, Elvetia si Bulgaria. Sortii i-au scos in cale selectionata Uniunii Sovietice, a Italiei si pe cea din Chile. Asiaticii nu aveau nici o sansa de calificare, sovietii si italienii fiind marii favoriti la accederea in sferturile de finala ale competitiei.

Nord-coreenii s-au pus imediat pe treaba si au jucat o serie de meciuri amicale departe de ochii curiosilor. Printre rezultatele asiaticilor s-au numarat si doua victorii importante, un 2-1 cu Spartak Moscova si un 4-0 cu o selectionata divizionara a Romaniei. La startul competitiei, nationala Coreei de Nord era o necunoscuta pentru intreaga lume.

_90483784_pa-4844204Primul meci al selectionatei conduse de Myung Rye-hyun a fost impotriva Uniunii Sovietice, pe 12 iulie. Asiaticii au pierdut cu 3-0 in fata unei echipe puternice, dar care avea o tehnica rudimentara. Totusi suporterii englezi care au populat tribunele Stadionului Ayresome Park din Middlesbrough i-au sustinut pe asiatici. La trei zile de la infrangerea in fata sovieticilor, jucatorii nord-coreeni au intalnit selectionata din Chile. In minutul 23, Ruben Marcos deschidea scorul din penalty si parea ca aventura asiaticilor se va opri dupa ultimul meci al grupei. Cu doar doua minute inainte de fluierul final al meciului, Pak Seung-zin inscrie cu un sut puternic din marginea careului si Coreea de Nord obtinea primul punct la un Campionat Mondial.

Pak-Doo-Ik-North-Korea-1966Pentru a se califica in sferturi, nord-coreenii aveau nevoie de o victorie in fata Italiei. Nimeni nu preconiza o astfel de surpriza, nici chiar inimosii suporteri de pe Ayresome Park care practic ii adoptasera pe asiatici si ii incurajau frenetic. Italienii au pornit in tromba si sperau sa-si asigure calificarea inca din startul meciului, dar Lee Chang-myung, portarul Coreei de Nord, era in zi mare si respingea orice sut. In minutul 42, nord-coreenii initiaza un atac si mingea pasata de Ha Jung-won ajunge la Pak Doo-ik care inscrie spre stupoarea lui Albertosi si a coechipierilor lui. Coreea de Nord deschidea scorul, iar fanii din tribunele stadionului din Middlesbrough erau in extaz. Italienii au atacat in valuri, dar nimeni nu-l putea invinge pe tanarul portar de doar 19 ani al asiaticilor. In momentul in care s-a auzit fluierul final al lui Pierre Schwinte, suporterii au izbucnit in urale, in timp ce italienii paraseau terenul cu capul plecat. Coreea de Nord devenea prima tara din Asia care se califica in sferturile de finala ale Cupei Mondiale. A doua zi, gazetele din Anglia titrau pe prima pagina diferite titluri. “Catenaccio paralizat de turisti”, “Soldatii coreeni au invins milionarii italieni” sau “Falimentul catenaccio-ului semnat de asiatici” sunt doar cateva dintre titlurile de atunci.

1798684_642254085846092_1184287038_nIn sferturile de finala urmau sa intalneasca Portugalia lui Eusebio. Lusitanii erau si ei la debut si surprinsesera prin victoria in fata Braziliei in faza grupelor, prin acest rezultat sud-americanii parasisera competitia fara a mai avea sansa sa-si apere trofeul castigat cu patru ani in urma. Pentru acest meci, nord-coreenii s-au mutat in Liverpool unde au fost urmati si de cativa suporteri din Middlesbrough. In chiar primul minut al meciului, Pak Seung-zin inscrie cu un sut din marginea careului. Publicul este entuziasmat de inceputul nord-coreenilor. In minutul 22, Li Dong-woon inscrie din fata portii, iar trei minute mai tarziu Yang Seung-Kook duce scorul la un neverosimil 3-0. In acest moment isi face intrarea in scena Eusebio si atacantul lui Benfica reuseste sa inscrie de patru ori, doua dintre aceste goluri fiind marcate de la 11 metri, iar Jose Augusto si-a adus si el aportul pe tabela de scor. Portugalia-Coreea de Nord 5-3 si aventura asiaticilor se termina in faza sferturilor.

“Noi am comis o multime de erori in aparare, dar atacantii nord-coreeni au fost stralucitori. M-au uimit viteza si combinatiile tactice folosite” – Otto Gloria, selectionerul Portugaliei

Legendele din jurul eroilor

1966-North-Korean-players-Middlesbrough-2002Despre Pak Doo-ik si colegii sai nu s-au mai cunoscut multe lucruri pana in 2002, cand Daniel Gordon a realizat un documentar, in Coreea de Nord, despre eroii din 1966. Pana in acel moment au fost vehiculate mai multe legende, una dintre ele afirmand ca jucatorii fusesera trimisi in lagare de munca din cauza infrangerii in fata Portugaliei. Daniel Gordon, realizatorul documentarului “The game of their lives”, declara ca nu a gasit nici o dovada ca fotbalistii ar fi fost astfel pedepsiti pentru infrangerea din sferturile de finala. Ba mai mult, acestia au fost primiti ca niste adevarati eroi si medaliati de autoritatile de la Phenian. La momentul realizarii documentarului, sapte dintre jucatorii din 1966 inca activau in fotbal in diverse pozitii.

Pak Doo-ik, eroul meciului cu Italia, a antrenat selectionata olimpica de fotbal a Coreei de Nord care s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Montreal din 1976. Nord-coreenii au reusit si de aceasta data calificarea in sferturile de finala, dar au pierdut in fata polonezilor cu 5-0. In 2002, alaturi de alti opt jucatori din 1966, a vizitat Middlesbrough la invitatia lui Daniel Gordon.

Echipa nationala a Coreei de Nord s-a mai calificat doar o singura data la Campionatul Mondial, in 2010. Un singur gol au marcat, prin Ji Yun-nam, in meciul cu Brazilia si au parasit competitia pierzand toate cele trei meciuri.