Una rece, alta calda (Jurnalul Wigan-episodul 2)

Marti s-a jucat primul tur din Cupa Ligii, iar Wigan Athletic s-a deplasat la Oldham pentru a juca impotriva echipei locale, aflata in League One. La prima vedere parea sa fie o misiune facila pentru “Latics”, dar lucrurile nu s-au dovedit sa fie asa.

Gary Caldwell a operat sase schimbari in primul 11, dar chiar si asa Wigan era favorita sa castige meciul. Oldham Athletic a inceput tare meciul inca din start si in minutul 18, dupa o minge pierduta usor de Daniels, Ryan Flynn pleaca spre poarta lui Jaaskelainen si inscrie dupa cateva driblinguri reusite. Daniels este la al doilea meci slab in tricoul lui Wigan si suporterii au inceput deja sa-si piarda rabdarea. Fundasul din Monserrat a fost tapul ispasitor si in infrangerea din prima etapa de Championship.

18210-3238606_613x460Urmeaza minute de presiune pusa de elevii lui Caldwell, Max Power avand cea mai mare ocazie de gol in minutul 23. Perioada buna este concretizata printr-un gol venit din partea lui Will Grigg, dupa o pasa a lui Jake Buxton. Chiar inainte de pauza, Buxton are o intrare dura la Klok si arbitrul partidei il elimina. Din acest moment echilibrul se rupe, iar in a doua repriza Wigan este nevoita sa se apere.

Singurele aparitii in jumatatea lui Oldham au venit pe contraatac, Jacobs fiind in doua ocazii foarte aproape sa inscrie. Burgess, in minutul 66, are cea mai mare ocazie de gol a celor de la Oldham. Lovitura de cap a fundasului imprumutat de la Fulham a trecut cu putin pe langa poarta lui Jaaskelainen.

Golul calificarii lui Oldham Athletic a venit in minutul 83 prin Josh Law care a penalizat o greseala in apararea lui Wigan. Echipa lui Caldwell paraseste competitia, la fel ca in sezonul trecut, tot din primul tur.

3730196500000578-0-image-a-122_1471107410786Vestea buna a venit in aceasta dupa-amiza, Wigan castigand cu 3-0, pe teren propriu, in fata lui Blackburn Rovers. Will Grigg a inscris din nou, de aceasta data in minutul 14 dupa un sut ratat al lui Power care s-a transformat in pasa pentru nord-irlandez. Pana la pauza a mai marcat si Powell, in minutul 33, dupa o lovitura libera executat foarte bine. Nimeni nu s-ar fi suparat daca scorul era mai mare la pauza, Gilbey ratand doua ocazii mari.

Blackburn Rovers a revenit de la cabine mai hotarata, dar actiunile lor au fost oprite perfect de apararea lui Gary Caldwell. Merita remarcat doar sutul lui Jack Byrne care a sters bara lui Adam Bogdan cu putin timp inainte ca Shane Duffy sa marcheze in propria poarta. Wigan Athletic obtine cele trei puncte dupa un meci foarte bun pe DW Stadium si asteapta ca marti sa primeasca vizita lui Birmingham in a treia etapa din Championship.

In aceasta saptamana s-au facut si cateva mutari in lotul lui Wigan. Shaun MacDonald a fost transferat de la AFC Bournemouth, in timp ce Emyr Huws a fost vandut la Cardiff City, iar Andrew Taylor a fost imprumutat la Bolton pana la sfarsitul sezonului.