Ne-a batut Cuba

Suntem in 1938, anul celei de-a treia editii a Cupei Mondiale. Franta primise organizarea turneului, chiar daca tarile din America de Sud au primit decizia cu dezaprobare, acestea sperand ca FIFA va acorda dreptul de organizare in mod alternativ intre cele doua continente. Doar 37 de tari s-au inscris pentru meciurile din preliminarii, printre acestea si Romania. Tricolorii urmau sa se lupte cu Egiptul pentru calificare, dar africanii au decis sa nu se prezinte din cauza Ramadanului. Astfel, echipa nationala se califica la a treia editie consecutiva, doar Franta, Brazilia si Belgia mai reusisera aceasta performanta.

Pe 5 martie 1938, la Paris, a avut loc tragerea la sorti pentru turneul final, iar Romania urma sa intalneasca nationala Cubei, care se califica in premiera la un turneu final. Echipa era o necunoscuta atat pentru conducatorii fotbalului din Romania, dar si pentru intreg fotbalul european.

DobayCu doar cateva zile inainte inceperii turneului, echipa nationala a Romaniei a plecat spre Franta cu un lot plin de jucatori valorosi. Iuliu Baratky, Stefan Dobay (foto), Iuliu Bodola, Silviu Bindea sau Ionica Bogdan erau printre cei mai buni jucatori din Romania, iar numele acestora erau cunoscute de intreaga Europa. La prima vedere, meciul cu nationala Cubei era doar o formalitate.

Echipa Romaniei era condusa de selectionerul Alexandru “Tane” Savulescu si de antrenorul Costel Radulescu. Unul se ocupa de selectionarea jucatorilor, iar celalalt se ocupa de pregatirea jucatorilor. Savulescu s-a dus sa urmareasca unul dintre antrenamentele cubanezilor, iar la intoarcere era mai mult decat optimist. “Maine le dam de la 7 goluri in sus. I-am vazut pe toti. Vai de capul lor, saracii. Au venit cu ghetele infasurate in jurnal.”. Optimismul, chiar si in randul jucatorilor, atingea cote din ce in ce mai inalte.

Costel Radulescu fusese antrenor al echipei nationale si la precedentele doua editii (1930 si 1934) de Campionat Mondial. A fost primul roman care a arbitrat la un turneu final mondial, acesta fiind tusier la doua meciuri de la editia din 1930.

Pe 5 iunie, la Toulouse, tricolorii infruntau Cuba avand urmatorul 11: Pavlovici-Burger, Chiroiu-Cossini, Rasinaru, Raffinsky-Bindea, Kovacs, Baratky, Bodola, Dobay. Tot ce avea mai bun fotbalul romanesc era acum pe teren. Cubanezii venisera la stadion veseli, echipandu-se intr-un colt al arenei si avand ghetele infasurate in ziare.

Nicolae Kovacs era singurul fotbalist care participase la toate cele trei editii de Campionat Mondial disputate inainte de cel de-Al Doilea Razboi Mondial.

WORLD CUP-1938-CUBA-ROMANIAPregatirea meciului a fost slaba, dar chiar si asa Bindea a reusit sa inscrie in minutul 35. Din acest moment se mai punea doar problema scorului, dar Socorro inscrie in urma unui contraatac, exact in ultimul minut al primei reprize. Dupa pauza, tricolorii au atacat cu si mai multa indarjire, dar Magrina inscrie in minutul 69 si Cuba conducea cu 2-1. A urmat un adevarat asediu la poarta lui Ayra, dar golul egalarii a venit abia in minutul 88, autorul fiind Baratky. Cubanezii nu s-au lasat intimidati, au jucat din nou bine in aparare si in minutul 103 au pornit un nou contraatac si Socorro ii aducea din nou in avantaj. Salavarea de la rusine a venit de la Dobay, la doua minute dupa golul lui Socorro si meciul se termina cu scorul de 3-3, urmand ca cele doua echipe sa se intalneasca din nou pentru rejucare.

Cuba-Mundial-de-Futbol-1938Seara, dupa meci, jucatorii romani au fost la petrecerea organizata de ministrul Romaniei la Paris. Chiar si atunci jucatorii erau convinsi ca pot sa-i bata pe cubanezi in meciul de rejucare. Tane Savulescu, selectionerul echipei, ia o decizie pripita si scoate sase dintre titularii primul meci, astfel ca Pavlovici, Chiroiu, Cossini, Bindea, Kovacs si Bodola urmau sa nu mai joace si la rejucare. Antrenorul echipei, Costel Radulescu, a incercat o stratagema prin care Bodola si Kovacs sa joace, acestia urmand sa intre pe teren in locul lui Moldoveanu si a lui Prassler, dar Savulescu s-a prins si jucatorii intrau pe teren doar dupa ce erau verificati de el.

Dobay a inscris primul in minutul 35, dar cubanezii au facut din nou un meci foarte bun in aparare si au surpins pe cotraatac. Socorro, in minutul 50, si Fernandez, in minutul 57, au adus victoria cubanezilor. Puternica echipa nationala a Romaniei era invins de o tara in care baseball-ul era sport national. Cuba se califica in sferturile de finala, dar Suedia i-a luat in serios si i-au invins cu 8-0.

In lotul deplasat in Franta se regaseau 6 fotbalisti de Rapid Bucuresti si 5 de la Ripensia Timisoara.

La nici o luna dupa aceasta umilinta, Ripensia Timisoara o elimina pe AC Milan din Cupa Europei Centrale, in timp ce Rapid facea acelasi lucru cu Ujpest in cadrul aceleasi competitii. La ambele echipe jucau fotbalisti care se aflasera pe teren in cele doua meciuri de la Campionatul Mondial.