Fotbalistii romani si “El Clasico” (prima parte)

Nicolae Simatoc (FC Barcelona 1950-1952)

simatoc-5A fost primul fotbalist roman care a imbrcat tricoul blaugrana, Simatoc evoluand pentru Barcelona in perioada 1950-1952. In august 1950 semneaza pentru catalani dupa ce jucase in trecut pentru Ripensia Timisoara, Carmen Bucuresti, C.A. Oradea, Inter Milan, Brescia si Hungaria Roma. Contractul urma sa se intinda pe durata a trei sezoane, iar jucatorul avea din start o presa buna dupa ce impresionase intr-un meci amical jucat cu Hungaria Roma. De altfel, dupa acest meci conducatorii Barcelonei i-au inaintat oferta de a juca in Spania. In toata perioada in care a jucat in Vestul Europei, Simatoc a fost cunoscut sub numele maghiar de Miklos Szegedi.

Primul “El Clasico” in care a jucat s-a disputat pe 24 septembrie 1950 pe terenul catalanilor. Barcelona a castigat derby-ul cu 7-2, iar unul dintre remarcatii ziarului “Marca” era Simatoc, mijlocasul roman facand un meci bun.

In returul campionatului, Real Madrid isi ia revansa si o invinge pe Barcelona cu 4-1, Simatoc este din nou integralist. Catalanii facusera un meci bun, dar jucatorii lui Real prind 30 de minute magice la inceputul meciului, timp in care inscriu toate cele patru goluri. Din nou este remarcat Simatoc care a facut un meci bun alaturi de Segarra.

In urmatorul sezon, 1951-52, Real Madrid o invinge din nou pe Barcelona pe teren propiu, de aceasta data cu 5-1. Din nou madrilenii au un start de meci foarte bun si marcheaza de trei ori. Simatoc joaca titular alaturi de Mariano Gonzalvo si face din nou un meci bun in viziunea celor de la “Marca”, el fiind organizatorul jocului de la mijlocul terenului, ajutandu-si in acelasi timp si colegii din defensiva. Acesta a fost si ultimul “El Clasico” in care a jucat Simatoc, la finalul sezonului 1951-52 pleaca sa joace la Real Oviedo, iar apoi se retrage din cariera de fotbalist si se dedica antrenoratului.

Gheorghe Hagi (Real Madrid 1990-1992)

HAGI-REAL-MADRIDHagi fusese curtat inca de dinainte de 1989 de marile forte ale fotbalului european, insa toate ofertele s-au lovit de refuzul autoritatilor comuniste. In vara lui 1990 lucrurile au stat altfel, de sase luni cazuse comunsimul, iar marile echipe din Europa le faceau curte jucatorilor romani aflati la Campionatul Mondial. Hagi a semnat cu Real Madrid la sfarsitul lunii mai si era asteptat in capitala Spaniei dupa incheierea Mondialului din Italia.

Primul “El Clasico” din cariera l-a jucat pe 5 decembrie 1990, in mansa tur a Supercupei Spaniei. John Toshack pleaca de la carma lui Real, iar in locul lui este instalat Alfredo Di Stefano. Chiar daca presa spaniola il da ca titular, Hagi intra abia in minutul 86 in locul lui Michel, cel care si marcase golul victoriei pe Nou Camp. La finalul meciului, jucatorii lui Real au avut nevoie de protectia scutierilor si a politiei pentru a iesi de pe teren. Un alt moment fierbinte al meciului a venit la sfarsitul primei reprize cand arbitrul, dupa ce ii aratase lui Stoicikov cartonasul rosu pentru proteste repetate, este calcat pe picior de bulgar in drumul spre vestiare. Pentru aceasta abatere, Stoicikov a primit 2 luni de suspendare.

Peste doar o saptamana s-a jucat meciul retur al Supercupei si din nou “Marca” il vedea pe Hagi printre titulari, dar Di Stefano il lasa pe banca pe toata durata meciului. Realul castiga cu 4-1 si primesc trofeul Supercupei Spaniei.

Nici in primul “El Clasico” jucat in campionat in stagiunea 1990-91 Hagi nu a fost titular, el intrand pe teren in minutul 65 in locul lui Aragon. Barca castiga pe teren propriu cu 2-1 dupa un autogol al lui Spasic in minutul 62.

Pana la meciul din returul campionatului, cele doua se intalnesc intr-un meci amical jucat pe 1 mai 1991. Intre timp fusese schimbat Di Stefano si pe banca madrilenilor venea Radomir Antici. Venirea noului antrenor il ajuta si pe Hagi, dupa ce pe finalul mandatului lui Di Stefano, decarul roman era mai mult rezerva. Intr-un interviu dat celor de la “Marca” cu doua zile inaintea meciului amical dintre Real si Barca, Hagi declara ca Antici este unul dintre cei mai buni antrenori pe care i-a cunoscut. In acelasi interviu vorbea si de o posibila plecare spunand: “Am contract cu Real si vreau sa-l duc la bun sfarsit. Italia? Nici nu se pune problema. Unde as putea sa joc mai bine ca aici?”. Hagi joaca 77 de minute si ofera pasa decisiva la golul de 2-0 al lui Butragueno.

In ultima etapa a campionatului se joaca meciul Real Madrid-FC Barcelona. Hagi era deja o piesa importanta in angrenajul lui Antici. Romanul joaca pana in minutul 87 cand este schimbat cu Tendillo. Realul castiga cu 1-0 prin golul marcat de Aldana in startul celei de-a doua reprize.

Debutul sezonului 1991-92 este unul fulminant pentru Realul lui Antici. Primul “El Clasico” al stagiunii se joaca pe 11 septembrie, dar meciul are caracter amical. Hagi nu face un meci stralucit si este schimbat in minutul 56 cu Alfonso. Cele doua echipe termina la egalitate, 1-1, si asteptau meciul din campionat care urma sa se dispute peste doar o luna.

Real Madrid si FC Barcelona se intalnesc in turul campionatului pe 19 octombrie, iar meciul se termina tot cu scorul de 1-1. Hagi incepe din nou meciul ca titular, dar face inca un meci slab si este schimbat in minutul 73 cu Luis Enrique, actualul antrenor al catalanilor. Hagi declara a doua zi in “Marca” ca Barcelona a facut cel mai bun joc al lor din acel sezon.

Realul isi continua seria buna de meciuri in campionat, iar prima infrangere vine abia in decembrie cand Atletico Madrid castiga acasa cu 2-0. La sfarsitul lui ianuarie 1992 Antici este demis dupa o serie de meciuri pierdute chiar daca echipa se afla pe primul loc in campionat la trei puncte de locul doi si era calificata in sferturile de finala atat in Cupa Regelui, cat si in Cupa UEFA. In locul lui Antici venea Leo Beenhakker, olandezul fusese numit la inceputul sezonului ca director tehnic al echipei.

Hagi este integralist pentru prima data intr-un “El Clasico” pe 7 martie 1992. Real si Barca termina meciul la egalitate, inca o data 1-1. Realul ramanea pe primul loc la doua puncte de locul doi. A doua zi, Hagi declara in “Marca”: “Am demosntrat ca suntem cei mai buni”.

Pentru Real urmeaza o batalie cu Barcelona pentru titlu care se va lungi pana in ultima etapa. In penultima etapa situatia la varful clasamentului era urmatoarea: 1. Real Madrid cu 54 de puncte, 2. FC Barcelona cu 53 de puncte. Catalanii aveau meci cu Athletic Bilbao pe Nou Camp, in timp ce madrilenii se deplasau la Tenerife, in Insulele Canare. Pe banca lui Tenerife, pe locul 13 in acel moment, se afla Jorge Valdano, fosta glorie in atacul Realului. In minutul 30 al meciului scorul era de 2-0 pentru Real si madrilenii erau campionii Spaniei. Ce a urmat este un cosmar pentru orice fan al madrilenilor. Tenerife reduce diferenta prin golul lui Estebarranz si scorul la pauza era de 2-1. In minutul 65 Villaroya este eliminat si Realul urma sa joace in 10. Rocha isi inscrie in propie poarta in minutul 76, iar peste alte 60 de secunde Tenerife inscrie si golul victoriei. FC Barcelona castiga cu 2-0 si cucereste din nou titlul in Spania dupa ce madrilenii condusesera din prima si pana in ultima etapa ostilitatile in campionat. La sfarsitul lunii Realul pierde si Cupa Spaniei in fata lui Atletico Madrid conturand un sezon de cosmar pentru echipa lui Hagi. Dupa doua sezoane jucate la Real Madrid, Gica Hagi pleca in vara lui 1992 la Brescia.