Ziua in care fotbalul britanic s-a trezit la realitate

Unul dintre cliseele din lumea fotbalului spune ca “fotbalul s-a nascut in Anglia”, iar de aici pana la aroganta specifica britanicilor a fost doar un pas. Walter Winterbottom, fusese numit ca selectioner al nationalei Angliei chiar daca nu avusese experienta ca antrenor. Englezii suferisera la Campionatul Mondial din 1950 o mare dezamagire si in acelasi timp o mare umilinta, in faza grupelor selectionata SUA ii invingea pe “creatorii fotbalului” cu 1-0 si producea un mare cutremur in fotbalul mondial.

Anglia blocata in timp

Soccer - Friendly - England v Hungary - Wembley Stadium

Chiar daca pe continent tactica se schimba, antrenorii incercand mereu sa inoveze, britanicii ramaneau conservatori si foloseau in continuare sistemul de joc WM (3-2-5) patentat de marele manager al celor de la Arsenal, Herbert Chapman, in anii ’20. De cealalta parte, maghiarii incepeau sa inoveze si Marton Bukovi venea cu o reinterpretarea a sistemului lui Chapman denumita WW (2-3-2-3). Unii erau conservatori, altii inovau.

Echipa nationala a Ungariei incepea sa creasca si intre 1949 si 1953 pierdeau doar un singur meci, in 1950 impotriva Austriei. Erau cei mai buni si in consecinta englezii vroiau neaparat sa-i invinga. “Meciul secolului” era titlul pe care il puteai gasi in orice ziar din Anglia in preajma partidei cu Ungaria.

Pe 25 noiembrie 1953, pe Stadionul Wembley, se intalneau cele doua echipe. Englezii increzatori ca sunt cei mai buni din lume, ungurii siguri pe ei datorita rezultatelor. Pe teren urmau sa se infrunte jucatori ca Stanley Matthews, Stan Mortensen, Billy Wright, Ferenc Puskas, Nandor Hidegkuti sau Zoltan Czibor. Tot ce aveau mai bun cele doua nationale.

Primul soc al englezilor

3268633Cei 105.000 de spectatori care au umplut Wembley-ul asteptau ca nationala Angliei sa castige, era ceva normal pentru ei. Primul minut al meciului a adus si primul soc pentru britanici, Hidegkuti marcheaza pentru 1-0. Golul lui Sewell din minutul 13 nu face nimic altceva decat sa-i intarate pe maghiari care inscriu trei goluri in sapte minute, Hidegkuti in minutul 20 si Pukas in minutele 24 si 27. Mortensen inscrie in minutul 38 si scorul la pauza era de 4-2 pentru maghiari.

Dominarea tactica si tehnica a ungurilor a continuat si in a doua repriza, iar in minutul 53 scorul urcase la 6-2 dupa golurile lui Bozsik si Hidegkuti. Alf Ramsey, viitorul selectioner al Angliei, inscrie ultimul gol al meciului, din penalty, in minutul 57. 6-3 pentru Ungaria si englezii trebuiau sa inteleaga ca fara o schimbare a tacticii nu aveau cum sa reuseasca.

Bill Eckersley, Alf Ramsey, George Robb, Harry Johnston, Stan Mortensen si Ernie Taylor nu au mai jucat niciodata pentru nationala dupa acest meci. Tactica lui Winterbottom a fost falimentara si inca o data era clar ca sistemul WM folosit de englezi era unul expirat.

Revansa la Budapesta

Hungary v EnglandFederatia engleza a considerat ca victoria ungurilor a fost doar o intamplare si le-au cerut sa joace inca un meci amical, de data asta la Budapesta. Winterbottom era in continuare antrenorul echipei si decide sa joace din nou in sistemul WM. Chiar daca Matt Busby, Don Revie sau Bill Nicholson criticau sistemul si spuneau ca echipa nationala trebuie sa se alinieze la ce se juca in Europa, federatia prefera sa mearga pe linia conservatorismului.

Nepstadion a fost neincapator pe 23 mai 1954, cu patru saptamani inainte de debutul Campionatului Mondial din Elvetia. Englezii nu-si invatasera lectia dupa umilinta de pe Wembley, iar in primele minute ale meciului nu vor putea sa-si creeze nici o actiune. Ungurii incep din nou tare, iar in minutul 19 conduceau deja cu 3-0 gratie golurilor lui Lantos, Puskas si Kocsis. Pana la pauza englezii nu vor reusi sa faca nimic si priveau neputinciosi la forta adversarilor.

Dupa pauza, maghiarii mai inscriu inca trei goluri intr-un interval de sase minute, Kocsis, Hidegkuti si Toth duceau scorul la 6-0 si se prefigura o noua umilinta pentru britanici. Broadis reduce din diferenta in minutul 68, dar trei minute mai tarziu Puskas reface diferenta de sase goluri marcand ultimul gol al meciului. Anglia incasa cea mai drastica infrangere din istoria sa si oamenii de fotbal din Albion incepeau sa inteleaga ca trebuie sa schimbe neaparat ceva in tactica.

Cine putea stopa dominarea ungurilor?

La startul Campionatului Mondial din Elvetia, Ungaria era vazuta ca marea favorita a competitiei. Maghiarii trec de Coreea de Sud si RFG cu un total de 17 goluri marcate si doar trei primite, iar in sferturi depasesc si Brazilia cu 4-2. In semifinale ii astepta Uruguayul, campioana mondiala en-titre si neinvinsa la cele doua turnee finale mondiale la care participase. Chiar si fara Puskas, accidentat in meciul cu RFG, maghiarii castiga meciul cu 4-2, dupa minutele de prelungire.

fritzwallerFinala turneului urma sa se joace intre RFG si Ungaria, meci care se disputase si in faza grupelor, maghiarii iesind invingatori cu 8-3. Pe o ploaie torentiala, nemtii au fost ajutati de faptul ca purtau ghete cu crampoane care se puteau schimba in functie de starea terenului, o inovatie a celor de la Adidas. Chiar si asa dupa opt minute ungurii conduceau cu 2-0 prin golurile lui Puskas, revenit in echipa, si Czibor. RFG revine repede in meci si pana in minutul 18 egaleaza gratie lui Morlock si Rahn. Toni Turek, portarul nemtilor, face minuni in a doua repriza si in minutul 84, Rahn inscrie golul victoriei. In ultimele minute ale meciului, Puskas inscrie, dar golul este anulat pe motiv de ofsaid si RFG reuseste sa castige Cupa Mondiala si sa opreasca dominarea ungurilor.