Bucuresti-Paris via Hunedoara, drumul Romaniei spre EURO ’84 (a doua parte)

Prima parte a articolului o poti citi aici

Camataru, salvatorul de la Stockholm

Italia continua parcursul mizerbail si pierde cu Suedia, 0-2, la cinci zile dupa ce Juventus era si ea invinsa in finala Cupei Campionilor Europeni de Hamburg. Bearzot crede inca in calificare, dar e clar ca italienii sunt mult prea departe de turneul din Franta.

Romanii sunt primiti la Stockholm de o presa care ii critica pentru faptul ca joaca brutal, unul dintre ziarele de sport publicand mai multe caricaturi sub titlul “Asa faulteaza romanii”. Pentru Lucescu toate aceste lucruri pica exact ca o manusa, nu mai este obligat sa faca o pregatire psihologica speciala pentru acest meci.

Camataru se remarca din nou si inscrie in poarta lui Ravelli, acelasi care va bloca drumul tricolorilor spre semifinala de Cupa Mondiala din 1994. Toata lupta lui Lucescu dadea roade si Romania era din nou pe primul loc in grupa.

Amicale, amicale, amicale

Tricolorii nu intra in vacanta pentru ca in iulie Lucescu ii duce la un turneu la Paris. Chiar daca detractorii ataca, selectionerul vrea sa-si vada jucatorii cat mai mult pe teren. Doua victorii cu 1-0, in ambele meciuri tricolorii beneficiind de cate un autogol. Chiar si asa, francezii sunt incantati de jocul prestat de tricolori, dar in acelasi timp il pierd pe Balaci care se accidenteaza in meciul cu PSG.

A urmat un turneu in Olanda unde tricolorii joaca cu Lokeren si Nottingham Forest, de data asta terminand la egalitate, 3-3 cu belgienii si pierzand, 0-2 cu echipa condusa de Brian Clough. In august 1983 notam si debutul lui Hagi la echipa nationala, Lucescu aruncandu-l in meciul amical jucat impotriva Norvegiei.

Tricolorii urmau sa joace ultimele doua meciuri din preliminarii abia in noiembrie asa ca amicalele erau singura solutie de a-i tine pe jucatori in priza. Suedezii joaca si obtin 4 puncte extrem de importante pentru calificare. Cehoslovacii, invingatori la Bucuresti, se trezesc invinsi la Stockholm cu 1-0, iar la mijlocul lunii octombrie Suedia castiga cu 3-0 la Napoli si trupa lui Bearzot rata turneul final. Suedezii isi termina meciurile din preliminarii avand 11 puncte, ii urmau tricolorii la doua puncte distanta.

Ultimele jocuri

10646814_1137508826267844_1425421897073863180_nDaca in deplasare cipriotii nu au contat deloc, pe teren propiu erau o nuca tare. Doar suedezii reusisera sa castige in insula Afroditei, Italia si Cehoslovacia pierzand cate un punct, ambele fiind conduse de ciprioti. Nici tricolorii nu au scapat de emotii, golul venind tarziu, abia in minutul 77, Boloni reluand in poarta centrarea lui Klein. La finalul meciului, generalul Stan, seful delegatiei a inceput sa-i imbratiseze pe jucatorii imbracati in tricoul nationalei. Nimic iesit din comun, insa generalului nu-i venea sa creada ca nici unul dintre cei imbratisati nu se bucura. Abia cand l-a vazut pe Stefanescu in tricoul cipriotilor si-a dat seama de gafa, jucatorii celor doua echipe facusera la finalul meciului schimb de tricouri.

La patru zile distanta, Cehoslovacia invinge cu 2-0 Italia, iar clasamentul arata in urmatorul fel: 1. Suedia 11 puncte, 2. Romania 11 puncte, 3. Cehoslovacia 9 puncte, 4. Italia 3 puncte, 5. Cipru 2 puncte. Surprindea parcursul Italiei, marea favorita a grupei dezamagind in toate meciurile si fiind la un pas sa termine calificarile fara victorie. Pana la urma o vor invinge pe Cipru in ultimul meci, 3-1.

Seara de la Bratislava

10399584_1137508802934513_2315493027163208568_nCalculele erau simple, Suedia nu mai avea nici o sansa la calificare chiar daca erau pe primul loc, dar nu mai aveau nici un meci de jucat. Cehoslovacia avea nevoie de victorie, in timp ce tricolorii se puteau califica chiar si la meci egal.

30 noiembrie 1983. Pana in aceasta seara echipa nationala reusise sa se califice la patru turnee finale si era cu un pas sa mearga la primul Campionat European. Inca din start tricolorii si-au impus jocul si Gabor trimite un sut in bara. Era minutul 10 si cehoslovacii incepeau sa inteleaga ca vor avea un meci foarte greu. Urmeaza atacuri sterile ale adversarilor, dar apararea noastra merge foarte bine si la pauza cele doua echipe intra la cabine la egalitate.

A doua repriza incepe tot cu atacurile cehoslovacilor, dar nu le iese nimic. Este seara tricolorilor, iar in minutul 62 vine izbavirea, Klein centreaza, Gabor plonjeaza si mingea ajunge la Geolgau care marcheaza pentru 1-0. Din acest moment cehoslovacii au nevoie sa marcheze doua goluri. Pe final de meci iese Gabor si intra Augustin. Dinamovistul pare degajat si paseaza gresit, mingea este centrata in careul nostru si Luhovi egaleaza in minutul 85. Ultimele cinci minute arata doar o zbatere inutila a cehoslovacilor, iar fluierul de final al lui Palotai dezlantuie bucuria in tabara romanilor.

La inceputul calificarilor porneam cu a treia sau a patra sansa, insa Lucescu a rasturnat calculele hartiei si a facut imposibilul, a lasat acasa Italia, campioana mondiala din vara lui 1982 si Cehoslovacia care cu sapte ani in urma devenea campioana europeana dupa acea scarita a lui Panenka.

Cine au fost eroii calificarii

Lucescu a folosit 26 de jucatori in preliminariile pentru EURO ’84, dintre care doi, Boloni si Rednic, au jucat in toate cele opt meciuri. Baza a stat in jucatorii Craiovei, din cei 26 de jucatori, opt proveneau din Banie.

Cei 26 de jucatori folositi de Mircea Lucescu: Ladislau Boloni, Mircea Rednic, Gino Iorgulescu, Costica Stefanescu, Nicolae Ungureanu, Michael Klein, Ilie Balaci, Rodion Camataru, Silviu Lung, Romulus Gabor, Aurel Ticleanu, Dumitru Moraru, Ioan Andone, Ion Geolgau, Ionel Augustin, Nicolae Negrila, Ioan Bogdan, Dudu Georgescu, Marcel Coras, Florea Vaetus, Gheorghe Hagi, Gheorghe Multescu, Ioan Petcu, Sorin Cirtu, Alexandru Custov, Alexandru Nicolae.