Top 10 mari fotbalisti care au castigat medalia de aur la Jocurile Olimpice

Jose Leandro Andrade (Uruguay 1924 si 1928)

Jose_Andrade_568x366Andrade este considerat ca fiind unul dintre cei mai buni fotbalisti din perioada interbelica. Chiar daca a jucat doar sapte ani in echipa nationala a Uruguayului, a reusit sa stranga toate trofeele importante pe care le putea castiga. Pe langa cele trei Copa America castigate intre 1923 si 1926, Andrade se mandreste cu doua medalii de aur la turneele olimpice de la Paris din 1924 si Amsterdam din 1928. La prima editie a Jocurilor Olimpice la care a participat, cea de la Paris din 1924, Andrade a uimit intreaga Europa cu stilul sau de joc foarte dezinvolt. Era pentru prima data cand batranul continent facea cu adevarat cunostinta cu fotbalul sud-american. In 1930, Andrade si-a imbogatit palmaresul cu inca un mare trofeu, Cupa Mondiala. Uruguayul era una dintre cele mai puternice echipe ale vremii, iar Andrade incanta spectatorii devenind primul idol international al fotbalului.

Gunnar Nordahl (Suedia 1948)

363full-gunnar-nordahlSuedezii au uimit intereaga lume fotbalistica cu o tripleta formata din Nordahl, Liedholm si Gren. Chiar daca turneul olimpic s-a disputat la Londra, echipa Marii Britanii s-a prezentat cu o echipa de amatori, fotbalistii profesionisti inca nu erau acceptati sa participe la Olimpiada. Suedia a avut si ea de suferit de pe urma acestei decizii, dar cu toate astea a reusit sa alinieze o echipa care a castigat medalia de aur. Nordahl va obtine si titlul de golgeter alaturi de danezul John Hansen, ambii marcand cate sapte goluri. La sase luni dupa ce a triumfat alaturi de Suedia, Nordahl a fost transferat de AC Milan. Pentru milanezi va marca 221 de goluri, record care sta si astazi in picioare. Tripleta care a uimit la Londra se va reuni la Milan unde va fi cunoscuta ca trioul “Gre-No-Li”.

Ferenc Puskas (Ungaria 1952)

OnThisDay-in-1952-Hungarian-legend-Ferenc-Puskas-led-his-side-to-Olympic-gold-in-Sweden.-He-scored-tMaghiarii erau marii favoriti ai turneului olimpic de la Helsinki din 1952, acestia pierzand doar un singur meci din 1949 si pana in acel moment. Dintre toti jucatorii, Puskas era cel care stralucea cel mai tare, cu 29 de goluri marcate pentru nationala in ultimii doi ani. Ungaria nu a avut nici o problema in turneul olimpic trecand lejer de fiecare adversar. Puskas nu a mai fost marcatorul numarul 1 al echipei, dar chiar si asa a reusit sa faca un turneu foarte bun. In cele cinci meciuri de la Jocurile Olimpice din 1952, ungurii au marcat 20 de goluri, in sferturi si semifinale spulberand Turcia si Suedia, campioana olimpica en-titre.

Lev Iasin (URSS 1956)

1607169_w2Incepea sa devina o moda ca tarile din blocul comunist sa fie prezente la turneul olimpic, ba mai mult sa si lupte pentru medalii. Sovieticii aveau pentru aceasta editie o echipa redutabila cu Netto, Streltsov, Ivanov sau Iasin. Sovieticii au avut emotii pe durata turneului, mai ales in sferturi dupa ce au terminat 0-0 meciul cu Indonezia, fiind nevoie de o rejucare ca Iasin si compania sa treaca in semifinale. Cu Iasin in poarta, URSS castiga medalia de aur si ii lasa pe sarbi sa astepte inca patru ani pana la prima lor victorie finala. In 1963 va primi Balonul de Aur, fiind pana in prezent singurul portar care a castigat acest premiu.

Kazimierz Deyna (Polonia 1972)

27127Turneul olimpic devenise deja o afacere intre echipele din blocul comunist, dupa doua victorii consecutive ale Ungariei a venit timpul ca si Polonia sa iasa in evidenta. Polonezii trecusera pe langa medalia de bronz la editia din 1936, iar de atunci nu au mai contat. La editia disputata la Munchen, echipa a iesit in evidenta cu o echipa puternica in care se aflau Deyna, Lato, Gorgon sau Gadocha, jucatori de baza si la editia din 1974 a Campionatului Mondial unde vor obtine bronzul. Pe langa medalia de aur castigata alaturi de echipa, Deyna a obtinut si titlul de golgeter al turneului dupa ce a marcat 9 goluri. Chiar daca va primi numeroase oferte de a pleca din Polonia, regimul comunist ii va interzice sa se transfere. Abia in 1978, la 31 de ani ii este permis sa mearga la Manchester City, Deyna fiind printre primii straini care veneau sa joace in fotbalul englez.

Josep Guardiola (Spania 1992)

30CA077300000578-3429989-image-a-21_1454507594131Performantele lui Pep ca antrenor sunt binecunoscute de toata lumea, el devenind in foarte scurt timp unul dintre cei mai buni antrenori din lume. Guardiola a avut si o cariera de fotbalist foarte buna fiind unul dintre jucatorii cheie din Dream Team-ul lui Cruyff. La Jocurile Olimpice din 1992, disputate in Barcelona, unul dintre marile obiective era ca nationala de fotbal a Spaniei sa castige o medalie. Guardiola era capitanul ibericilor si vazut ca unul dintre cei buni tineri jucatori din Europa. Spania nu a primit nici un gol pana in finala cu Polonia, cand in minutul 44 a marcat Kowalczyk, dar spaniolii nu erau dispusi sa piarda medalia de aur si reusesc sa intoarca scorul si chiar daca s-au vazut din nou egalati, Kiko a inscris golul victoriei in ultimul minut. In acelasi an, Guardiola a primit si trofeul Bravo pentru cel mai bun fotbalist european sub 21 de ani.

Nwankwo Kanu (Nigeria 1996)

Oly Soccer

La startul turneului olimpic de la Atlanta toata lumea vedea doua favorite: Brazilia si Argentina. Nici nigerieni nu erau de lepadat, dar situatia haotica din jurul echipei ii facea pe toti sa-i vada ca o echipa venita in excursie. In prima faza, Nigeria a fost la un pas sa nu participe pentru ca refuzasera sa participe la Cupa Africii pe Natiuni din cauza unor motive politice. Antrenorul fusese demis cu doar cateva luni inainte de turneu, dar readus doar la presiunea jucatorilor. Aproape intregul lot juca la cluburi din Europa si antrenorul nu i-a avut la dispozitie pentru antrenamente, ba mai mult, Kanu, capitanul echipei, a ajuns in SUA cu doar cateva zile inainte de primul meci. Nigerienii au jucat slab in faza grupelor, dar au reusit calificarea in sferturi, iar din acest moment incep sa joace cu adevarat fotbal. Dupa un 2-0 cu Mexic, Nigeria urma sa intalneasca Brazilia in semifinale. Sud-americani ii aveau in lot pe Ronaldo, Rivaldo, Roberto Carlos sau Bebeto si porneau ca favoriti pentru calificarea in finala. A fost momentul in care Kanu a iesit in evidenta. In ultimul minut al meciului, brazilienii conduceau cu 3-2. Kanu primeste o minge in fata portii si egaleaza trimitand meciul in prelungiri. In minutul patru al primei reprize de prelungiri o minge centrata spre careul brazilienilor il loveste pe Ikpeba in spate, mingea ajunge la Kanu care il dribleaza pe Aldair si marcheaza golul calificarii in poarta lui Dida. Argentina ii intalnea pe nigerieni in finala si vor fi rapusi la randul lor tot pe final de meci. In minutul 89, la scorul de 2-2, Nigeria beneficiaza de o lovitura libera. Oruma trimite mingea in careul, in timp ce fundasii argentinieni fac pasul la ofsaid, dar Amunike inscrie chiar daca sud-americani cereau anularea golului.

Sameul Eto’o (Camerun 2000)

Dupa marea surpriza a Nigeriei, a urmat la rand Camerunul. La doar 19 ani, Eto’o deja jucase 17 partide pentru echipa nationala de seniori a Camerunului, pentru care debutase cu o zi inainte sa implineasca 17 ani. Africanii erau vazuti ca outsaideri si pana in faza sferturilor nu atrasesera atentia. In sferturi intalneau Brazilia si parea ca aici va fi capatul de drum pentru camerunezi. Chiar daca au marcat repede, in minutul 17 prin M’Boma, pe finalul meciului au primit doua cartonase rosii, iar in al patrulea minut al prelungirilor, Ronaldinho marcheaza golul egalizator. Chiar daca jucau fara doi jucatori si cu un portar de doar 16 ani, Kameni, camerunezii reusesc sa marcheze golul calificarii prin M’Bami in minutul 113. Eto’o va iesi in evidenta in finala contra Spaniei, cand va marca golul de 2-2 si apoi va executa cu succes una dintre loviturile de departajare. Camerun castiga medalia de aur dupa ce Amaya rateaza, iar Wome inscrie la ultima lovitura de departajare.

Carlos Tevez (Argentina 2004)

oArgentinienii nu castigasera niciodata titlul olimpic, dar la editia disputata la Atena lucrurile se vor schimba. Echipa avea in lot jucatori precum Tevez, Saviola, D’Alessandro sau Kily Gonzalez si era marea favorita a turneului. Parcursul sud-americanilor a fost fara pata, nici un gol primit si cea mai buna ofensiva cu 17 goluri marcate. Tevez a marcat opt goluri, devenind golgeterul competitiei si deja se vorbea ca este un posibil succesor al lui Maradona

Lionel Messi (Argentina 2008)

Lionel+Messi+Olympics+Day+15+Football+srHEiSIIRnpl2008 este anul exploziei pentru Messi si asta coincide si cu medalia de aur castigata la turneul olimpic de la Beijing. Chiar daca la inceput conducerea Barcelonei nu dorea sa-l lase pe Messi sa participe, Guardiola i-a tinut partea si astfel Lionel ajungea in China. Exact ca si cu patru ani inainte, Argentina avea o echipa puternica din care mai faceau parte Aguero, Lavezzi, Banega sau Di Maria. Exceptand meciul din sferturi cu Olanda, argentinienii calificandu-se dupa un gol marcat de Di Maria in minutul 105, parcursul a fost unul lejer. Chiar daca in semifinale au intalnit Brazilia, Messi si compania nu au avut nici o problema si au trecut cu 3-0 de marea rivala. La finalul turneului Riquelme si Messi au fost vazuti ca cei mai buni jucatori ai turneului, prefatand cariera exceptionala ulterioara a unuia dintre cei mai buni jucatori din intreaga istoria a fotbalului.