Romania la EURO 2000 (a doua parte)

Prima parte a articolului o puteti citi aici

Pe 12 decembrie 1999 a avut loc tragerea la sorti pentru grupele turneului final. Romania era in a doua urna si ajunge in grupa A alaturi de Anglia, Germania si Portugalia. Englezii vroiau sa razbune infrangerea de la Mondialul din ’98, nemtii aveau o echipa batrana, dar erau totusi campionii europeni en-titre, in timp ce Portugalia o cunosteam foarte bine din preliminarii.

Tricolorii ajungeau pe 7 iunie in Belgia si-si stabileau tabara in oraselul Grimbergen, la 20 de kilometri de Bruxelles. In tabara noastra domnea optimismul, dar si nervozitatea, jucatorii romani declarau ca viseaza sa castige trofeul european si in acelasi timp existau frictiuni cu presa sportiva venita din Romania.

Lotul Romaniei pentru EURO 2000: Bogdan Stelea (Salamanca), Bogdan Lobont (Ajax), Florin Prunea (U Craiova) – Dan Petrescu (Chelsea), Cosmin Contra (Deportivo Alaves), Liviu Ciobotariu (Standard Liege), Gica Popescu (Galatasaray), Miodrag Belodedici (Steaua), Iulian Filipescu (Betis Sevilla), Cristi Chivu (Ajax) – Florentin Petre (Dinamo), Costel Galca (Espanyol), Catalin Hildan (Dinamo), Ionut Lupescu (Dinamo), Erik Lincar (Steaua), Gica Hagi (Galatasaray), Dorinel Munteanu (VFL Wolfsburg), Laurentiu Rosu (Steaua) – Viorel Moldovan (Fenerbahce), Adrian Ilie (Valencia), Ionel Ganea (VFB Stuttgart), Adrian Mutu (Inter).

1728254_w2Primul meci a fost cel impotriva campioanei europene en-titre, Germania. Cele doua se intalnisera in 1998, meciul jucat in Malta terminandu-se la egalitate, 1-1. In echipa tricolorilor aparea titular Chivu, una dintre surprizele lui Jenei pentru acest turneu. Meciul s-a jucat pe Stadionul “Sclessin” din Liege, iar in tribune erau peste 5.000 de romani, mai putini decat germanii, dar mai energici. Adrian Ilie tasneste pe partea stanga, centreaza in careu unde Moldovan (foto) inscrie si Romania conducea cu 1-0. Era abia minutul 5 si startul partidei aducea bucurie in galeria romaneasca. Au urmat alte actiuni de atac, Ilie si Moldovan punand probleme apararii germane, dar dupa 15 minute de forcing, tricolorii fac pasul inapoi.

Nemtii atat au asteptat si au inceput sa atace poarta lui Stelea, in minutul 27 Scholl egaleaza cu un sut care-l lasa fara replica pe portarul nostru. Peste cateva minute, Ilie este faultat de Nowotny in careu, dar Kim Milton Nielsen nu acorda un penalty clar ca lumina zilei.

In repriza a doua cele doua echipe trec pe langa golul victoriei, intai Bierhoff loveste bara, ca mai apoi Moldovan sa rateze de doua ori in aceasi faza inscrierea golului de 2-1. Se termina 1-1, un rezultat echitabil, dar tricolorii puteau obtine mai mult. “E pacat ca nemtii au marcat la singura greseala a apararii noastre. Oricum, trebuie sa fim multumiti.”, declara Gica Hagi dupa meci. In celalalt meci al grupei, Portugalia trecea cu 3-2 de Anglia.

Hagi nu facuse un meci stralucit cu Germania, cei 35 de ani isi spuneau cuvantul, pe langa acest lucru mai era si nervozitatea in exces. Secundul Portugaliei, Agostinho Oliveira, simte momentul oportun si declara in “A Bola”: “Romania are doua fete: una fara Hagi, cand dinamica e mai buna si formatia mai puternica si una cu Hagi, cand jocul isi pierde din calitate”. Multi gandeau asta, dar foarte putini erau cei care aveau curaj sa spuna lucrurilor pe nume.

picture-ROU_POR_0-1_EURO.jpg-604-423-1-85In al doilea meci al grupei intalneam fosta adversara din preliminarii, Portugalia. Suporterii romani isi aduceau aminte de golul lui Dorinel Munteanu care aducea o victorie mare, mai ales ca fusese obtinuta fara Hagi si fara Ilie pe teren. Figo astepta revansa, dar Chivu a reusit sa-l inchida perfect pe septarul portughez. Meciul a fost unul slab, ne-am aparat bine, dar in atac nu am contat aproape deloc. Hagi nu mai straluceste, ia cartonas galben in prima repriza, fiind al doilea la acest turneu, si este suspendat pentru ultimul meci din grupa. Primul sut pe poarta al tricolorilor vine abia in minutul 85. In ultimul minut al meciului, Figo trimite o minge in careu si Costinha, intrat in locul lui Rui Costa, reia cu capul si inscrie. Portugalia castiga cu 1-0 si isi ia revansa.

Conferinta de presa de dupa meci aduce in fata jurnalistilor un Jenei buimac, ii poceste numele lui Cosmin Contra in Costin Cosma, ne este coerent in declaratii, mai mult decat atat, nici nu stia cine marcase golul portughezilor. In rest domneste secretomania si amabilitatea, dar tricolorii aveau dupa doua meciuri doar un singur punct. Anglia batuse Germania cu 1-0, dupa 34 de ani.

Marti, 20 iunie 2000. Pe Stadionul “Stade du Pays” din Charleroi, Romania incerca sa repete rezultatul din urma cu doi ani si sa invinga Anglia. Portugalia era deja calificata cu 6 puncte si anunta ca va trimite rezervele in meciul cu Germania. Englezii aveau 3 puncte si un rezultat de egalitate ii ajuta sa mearga in sferturi. Tricolorii aveau o misiune imposibila, trebuiau sa bata Anglia, dar trebuiau sa fie atenti si la celalalt meci al grupei, daca nemtii bateau cu o diferenta de goluri mai mare decat a noastra, mergeau ei in sferturi datorita golaverajului.

Mutu il inlocuieste pe Hagi, englezii au si ei probleme, Seaman se accidenteaza si este schimbat cu Martyn cu 5 minute inainte de startul meciului. In minutul 22, Chivu trimite un sut sau o centrare, mingea se duce inselator si atinge plasa. Dupa cateva momente de uluiala, toata lumea isi da seama ca este gol. Peste doar sapte minute primim prima lovitura, Gica Popescu incearca sa degajeze o minge, dar cade. Verdictul este ruptura musculara, Belodedici intra in locul “Baciului” si banderola de capitan trece pe bratul lui Petrescu.

La Rotterdam, Segio Conceicao inscrie pentru Portugalia si lucruile stateau bine, dar Chivu, inger si demon in acest meci, il tranteste pe Ince in careu si Anglia primeste penalty. Shearer inscrie si engezii erau in sferturi. Chiar inainte de pauza, Owen duce scorul la 2-1 si intram la cabine in dezavantaj dupa cea mai buna repriza a tricolorilor la EURO. Anglia nu ne mai invisese din 1970, dar nici noi nu castigasem vreun meci la un turneu final de Campionat European. Calcule peste calcule.

Imediat dupa pauza, in minutul 48, Petrescu trimite o centrare in careu, Martyn respinge mingea in fata si Dorinel Munteanu reia imparabil. 2-2 si ambele goluri le are pe constiinta Matyn, rezerva lui Seamen. Sergio Conceicao duce scorul la 2-0 si Germania este iesita din cursa, dar tricolorii inca mai au nevoie de un gol. Minutele se scurg, Conceicao mai inscrie o data, dar noi tot nu gasim drumul spre gol.

article-2028286-002B588500000258-365_634x411Ne apropiem de finalul meciului, Moldovan primeste mingea de la Belodedici si intra in careu, exact in momentul in care parea ca actiunea nu are viitor, Phil Neviile ii agata piciorul si Urs Meier fluiera si arata punctul cu var. Ganea ia mingea in brate si este hotarat sa bata, Dorinel era pe lista, dar nimeni nu se mai baga. Toata lumea amuteste, mingea ajunge in coltul din stanga portarului si este 3-2. Romania era calificata in sferturile de finala. Hagi avea sansa unui ultim meci la nationala.

Tricolorii reusesc calificarea in sferturi, dar acolo urmau sa intalneasca Italia. Gica Popescu este accidentat si absenteaza, la fel si Contra, Petrescu si Ilie care sunt suspendati. E adevarat ca reintra Hagi, dar care sa fie asteptarile? In tabara tricolorilor se simte o oarecare stare de automultumire, asemanatoare cu cea de la Mondialul din ’98.

In primele 15 minute din meciul cu Italia jucam bine, mijlocasii fac presing si italieni nu reusesc sa construiasca nimic. Jenei le face semn jucatorilor sa avanseze si incepe sfarsitul pentru tricolori. Italienii abia asteptau momentul ca romanii sa iasa la joc si incep sa contratace. Apararea este carpita, Belodedici face in premiera cuplu cu Ciobotariu, si Totti, mai apoi Inzaghi inscriu in poarta lui Stelea. La pauza era 2-0 pentru Italia. Meciul ar fi putut sa ia o alta turnura cand Hagi a lovit bara lui Toldo, moment petrecut la 1-0.

hagi_get500000Dupa pauza meciul este slab, italieni sunt constienti ca tricolorii nu pot mai mult. E sfarsitul unei generatii, iar liderul lor iese din arena internationala fara stralucire. In minutul 55 il accidenteaza grav pe Conte si primeste doar cartonasul galben. Hagi ar urma sa lipseasca in semifinale, dar e imposibil sa mai ajungem acolo. Patru minute mai tarziu incearca sa obtina un penalty, dar arbitrul ii arata al doilea cartonas galben si implicit il elimina. Aici se termina cariera, senzationala de altfel, in tricoul nationalei.

Declaratia lui Ganea de la finalul meciului arata care a fost tactica noastra la acest european: “Ne-a lipsit tupeul, curajul. Sa fi atacat si noi mai mult. A venit vremea sa schimbam stilul, sa fim mai ofensivi. Sa jucam mai in viteza. Regret ca ne-am multumit cu putin”.