Top 5 cele mai bune echipe de club din Romania

De-a lungul timpului fotbalul romanesc nu a dus lipsa de echipe foarte bune cu generatii de exceptie. Astazi ne concentram pe generatiile care au castigat trofee sau au facut performante in cupele europene.

Ripensia Timisoara 1932-1939

uff2_1938In 1928 se pun bazele primului club profesionist de fotbal din Romania. Locul de nastere este Timisoara, un loc in care fotbalul avea radacini puternice inca de la inceputul secolului. Clubul se naste dupa ce in cadrul echipei Chinezul Timisoara apar niste grave disensiuni la nivelul administratiei, dar si datorita unor probleme financiare. Dr. Cornel Lazar decide sa paraseasca clubul si sa fondeze Ripensia Timisoara.

Din cauza statului de club profesionist, Ripensia nu este acceptata sa participe la nici o competitie oficiala pana in sezonul 1932-33. Prima participare in Divizia Nationala se va solda cu succes, timisorenii castigand campionatul dupa o finala disputata impotriva lui U Cluj in sistem tur-retur. Primul meci jucat la Timisoara este castigat cu 5-3 de ripensisti. In retur clujenii nu reusesc sa puna mari proleme si meciul se termina la egalitate, 0-0.

In urmatorul sezon Ripensia pierde titlul dupa o dubla infrangere in finala campionatului jucata impotriva Venusului. Dezamagirea este inlocuita cu bucuria castigarii Cupei Romaniei. Pe 30 septembrie 1934, Ripensia invinge cu 5-0 pe U Cluj in finala. Cele doua echipe jucasera o finala in vara, dar U Cluj contestase faptul ca meciul se jucase la Timisoara si au cerut rejucarea in Bucuresti. E lesne de inteles ca studentii clujeni pierdusera meciul.

Sezonul 1934-35 aduce al doilea titlu de campioana pentru echipa de pe Bega, dar de data asta pierd Cupa Romaniei in fata ceferistilor. Urmatorul sezon aduce si o premiera. Ripensia castiga primul event din fotbalul romanesc. Ultimul moment de glorie vine in editia 1937-38, atunci cand Ripensia o invinge in finala campionatului pe Rapid dupa doua victorii cu acelasi scor, 2-0.

Singura performanta pe plan european vine in 1938 cand Ripensia o elimina pe AC Milan din Cupa Europei Centrale. In meciul tur disputat la Bucuresti, Ripensia a jucat bine si in doar patru minute a marcat trei goluri. Dubla lui Marcu si golul lui Dobay aduc o victorie mare pentru Ripensia. Chiar daca pierd meciul retur, 3-1 pentru AC Milan, echipa se califica mai departe si pleaca din Italia aplaudata de fanii milanezilor. Adversarul din sferturile de finala este Ferencvaros, echipa abonata la finala Cupei Europei Centrale in acea perioada, dar este o nuca mult prea tare pentru ripensisti.

Cei mai buni jucatori ai Ripensiei in perioada 1932-1939: William Zombory, Dumitru Pavlovici, Vasile Deheleanu, Rudolf Kotormany, Silviu Bindea, Gheorghe Ciolac, Stefan Dobay, Alexandru Schwartz

Palmaresul Ripensiei in perioada 1932-1939: 4 titluri de campioana, de 2 ori vicecampioana nationala, 2 Cupe ale Romaniei, de 2 ori finalista a Cupei Romane

Rapid Bucuresti 1935-1942

12776685_1127330807285646_1686215873_oLa 13 ani dupa ce se infiintase, CFR Bucuresti (denumirea din acea perioada a Rapidului) isi traia prima perioada de glorie din istoria ei. Intre 1935 si 1942, Rapid Bucuresti juca sapte finale de Cupa Romaniei, de fiecare data feroviarii iesind invingatori. Daca in campionat nu au reusit niciodata sa se impuna, Cupa Romaniei a devenit o specialitate a casei pentru visinii.

Prima finala jucata, in sezonul 1934-35, a fost una spectaculoasa, rapidistii trecand de Ripensia Timisoara cu 6-5. La capatul celor 90 de minute de joc scorul era egal, 5-5, Gheorghe Georgescu marcand o tripla pentru feroviari. In al saptelea minut al prelungirilor Stefan Barbu aducea primul trofeu din vitrina ceferistilor.

In urmatoarea editie Rapid este eliminata chiar de adversara din finala si astfel rateaza sansa de a-si apara trofeul. Au urmat apoi sase editii la rand castigate de Rapid, momentul culminant fiind finala editiei 1939-40. Rapid o intalnea pe Venus Bucuresti, marea ei rivala din acea perioada. Pe 30 aprilie 1940 se joaca primul meci al finalei, cele doua echipe termina la egalitate, 2-2, si meciul se rejoaca. Pe 9 iunie rejucarea se termina tot la egalitate, 4-4, si se decide inca o rejucare. Al treilea meci al finalei se joaca in toamna, dar din nou se termina la egalitate, 2-2. Pe 8 noiembrie, in al patrulea meci al finalei, Rapid reuseste sa o invinga pe Venus cu 2-1 si sa aduca a cincea Cupa a Romaniei in Giulesti.

In 1942 omenirea era in plin razboi mondial, dar cu toate astea fotbalul continua sa se joace in Romania. Rapid era in cea de-a sasea finala consecutiva, oponenta ei era Universitatea Cluj-Sibiu. Dupa ce Transilvania era cedata Ungariei prin Dictatul de la Viena, echipa studentilor din Cluj isi mutase sediul la Sibiu, tot acolo isi juca si meciurile de pe teren propriu. Rapid castiga cu 7-1 si intra in posesia celei de-a saptea Cupe a Romaniei.

Pe plan international Rapid Bucuresti a reusit sa se califice in 1940 in finala Cupei Mitropa, cunoscuta si sub numele de Cupa Europei Centrale. Dupe ce o elimina pe FC Hungaria, Rapid urma sa joace cu Gradanski Zagreb in semifinale. Cele doua echipe nu au putut sa fie departajate pe teren, dupa doua meciuri terminate cu acelasi scor, 0-0, s-a mai jucat inca un meci de baraj, dar si de data aceasta scorul a fost egal. Singura metoda de departajare gasita a fost tragerea la sorti, iar Rapid a castigat-o. Finala impotriva lui Ferencvaros nu s-a mai jucat din cauza celui de-Al Doilea Razboi Mondial.

Cei mai buni jucatori ai Rapidului in perioada 1935-1942: Iuliu Baratky, Ionica Bogdan, Vintila Cossini, Gheorghe Rasinaru, Ladislau Raffinsky

Palmaresul Rapidului in perioada 1935-42: 7 Cupe ale Romaniei, de 4 ori vicecampioana nationala, calificarea in finala Cupei Europei Centrale

U Craiova 1979-1983

poza-mare-craiova-8De-a lungul timpului Craiova a avut mereu generatii foarte bune de fotbalisti, insa nimic nu s-a comparat cu cea numita de catre presa sportiva drept “Craiova Maxima”. In sezonul 1979-80 Universitatea castiga al doilea titlu din istoria clubului, echipa din Banie si Steaua termina acel sezon la egalitate de puncte, dar golaverajul oltenilor a fost mai bun. Era intr-un fel o reparatie morala dupa ce pierdusera un titlu in sezonul 1972-73, Dinamo avand atunci un golaveraj mai bun obtinut dupa un meci scandalos cu CFR Cluj, castigat de alb-rosii cu 4-0, exact scorul de care aveau nevoie pentru a trece pe primul loc.

Sezonul 1980-81 le aduce al treilea titlu, de data asta castigat chiar in fata dinamovistilor. La Craiova se inchega o mare echipa capabila de performante atat pe plan intern, cat si pe plan extern. Titlul din 1981 nu vine singur, Universitatea reusind sa faca eventul dupa ce o invinge cu 6-0 pe Politehnica Timisoara in finala Cupei Romaniei.

Momentul de glorie al oltenilor vine in sezonul 1982-83. U Craiova lua startul in Cupa UEFA, iar primul adversar era unul de calibru, Fiorentina. Echipa italiana venea la Craiova cu Passarella si Bertoni, campioni mondiali cu Argentina in 1978, si cu Antognioni si Graziani , campioni mondiali cu Italia in 1982. Cele doua echipe se mai intalnisera o data, in sezonul 1973-74 la debutul craiovenilor in cupele europene, iar U Craiova ii eliminase dupa o victorie cu 1-0 pe Stadionul Central. Ilie Balaci si Costica Stefanescu jucasera in acele doua meciuri de debut. Si de aceasta data U Craiova se impune si trece in urmatorul tur. A urmat un adversar mult mai facil si anume Shamrock Rovers din Irlanda. Dubla mansa a fost mai mult un test de verificare, oltenii impunadu-se cu 5-0 la general.

In optimile de finala a urmat Girondins de Bordeaux cu Tresor, Tigana, Giresse sau Lacombe, oameni de baza ai echipei nationale a Frantei. Primul meci s-a jucat in Franta, iar craiovenii au pierdut cu 1-0 dupa un gol marcat din penalty de Giresse. In retur, Centralul din Craiova era plin ochi si spectatorii olteni au avut ce vedea. Ticleanu marcheaza primul gol in minutul 38 printr-un sut spectaculos de la marginea careului. A urmat o serie de ratari incredibile in a doua repriza si meciul se indrepta spre prelungiri. In minutul 100 al prelungirilor Geolgau inscrie golul calificarii, bucuria acestuia de dupa ramanand bine intiparita in mintea suporterilor din Craiova. Echipa mergea in sferturile de finala si dadea din nou peste un adversar de calibru. Kaiserslautern unde straluceau Briegel sau Allofs, vicecampioni mondiali in 1982, dar si Brehme. Universitatea s-a trezit condusa cu 3-0 in minutul 51 si parea aici se va termina aventura olteana in Europa. Brehme inscrisese de doua ori, in timp ce sutul lui Nilsson a fost deviat in proprie poarta de Irimescu. Juvetii nu s-au lasat doborati si la doar un minut dupa ce Brehme ducea scorul la 3-0, Geolgau marca si reaprindea speranta in tabara oltenilor. Crisan inscrie si el in minutul 71 si astfel Universitatea trebuia sa marcheze doar un gol in retur pentru a se califica in semifinala Cupei UEFA. Golul calificarii s-a lasat asteptat pe Central pana in minutul 82 cand dupa un corner, Negrila marcheaza si trimite Craiova in delir.

Benfica era urmatorul adversar, ultimul hop pana la marea finala europeana. Primul meci s-a terminat la egalitate, 0-0, si calificarea urma sa se joace la Craiova. Peste 50.000 de oameni s-au inghesuit sa vada marea minune, prima echipa din Romania care ajungea la un pas de o finala de Cupa UEFA. Cu patru zile inainte sa se joace meciul retur, echipa nationala a Romaniei, din care faceau parte multi dintre titularii Craiovei, o invingea pe Italia la Bucuresti. In prima faza jucatorii Craiovei urmau sa plece a doua zi spre Banie, dar pana la urma s-a luat decizia ca plecarea sa fie chiar dupa meci. Autocarul echipei a facut pana si au ajuns la destinatie abia a doua zi dimineata. Oboseala s-a vazut in meciul cu Benfica, chiar daca Ilie Balaci a deschis scorul in minutul 14, oltenii s-au trezit egalati de Filipovic in minutul 53. A urmat o minge a lui Zoli Crisan care a lovit transversala, care apoi s-a dovedit ca era cu patru centimetri mai jos. Benfica se califica in finala fara sa invinga Craiova, iar visul ca o echipa din Romania va juca o finala europeana trebuia sa mai astepte putin.

Cei mai buni jucatori ai Universitatii Craiova in perioada 1979-1983: Silviu Lung, Ion Geolgau, Costica Stefanescu, Aurel Ticleanu, Ilie Balaci, Zoltan Crisan, Rodion Camataru, Sorin Cartu

Palmaresul Universitatii Craiova in perioada 1979-1983: 2 titluri de campioana, de 2 ori vicecampioni nationali, 2 Cupe ale Romaniei, o semifinala de Cupa UEFA, un sfert de finala de Cupa Campionilor Europeni

Steaua Bucuresti 1984-1989

139944183008f526f3Perioada 1984-1989 este cea mai fructuoasa din istoria clubului militar, de ea legandu-se marile performante europene. Dupa o perioada in care fotbalul romanesc a fost dominat de Universitatea Craiova si Dinamo, a urmat perioada de glorie pentru Steaua.

Dominatia a inceput odata cu sezonul 1984-85, Steaua castigand primul titlu de campioana dupa o pauza de sapte ani. In toata aceasta perioada prin curtea echipei din Ghencea au trecut o sumedenie de jucatori, sita cernind la aproape fiecare meci. Sezonul fusese inceput cu Halagian pe banca, dar din cauza unor divergente cu jucatorii a fost indepartat si adus Emerich Jenei. Fostul mare jucator al Stelei a adus nu doar titlul, ci si Cupa Romaniei, de numele sau legandu-se si ultimul event din istoria clubului.

Sezonul 1985-86 este trecut cu litere de aur in palmaresul echipei, pe langa titlul de campioana, Steaua cucereste si Cupa Campionilor Europeni dupa o finala cu FC Barcelona. Balint si Lacatus executa bine loviturile de la 11 metri, in timp ce Duckadam apara toate cele patru lovituri ale spaniolilor. Singurul pas gresit a fost facut in Cupa, acolo unde Dinamo invinge in finala Steaua cu 1-0.

Palmaresul este intregit in urmatorul sezon cu inca un event, dar si cu trofeul Supercupei Europei obtinut in fata lui Dinamo Kiev. Urmeaza inca un titlu castigat si o semifinala de Cupa a Campionilor Europeni, de data aceasta Benfica dovedindu-se o nuca mult prea tare pentru stelisti.

Ultimul sezon mare al acelei generatii a fost 1988-89, la finalul caruia castiga inca un event si ajung pentru a doua oara in istorie in finala Cupei Campionilor Europeni. Pana la meciul din finala, Steaua face instructie cu fiecare adversar, eliminand pe rand Sparta Praga, Spartak Moscova, IFK Goteborg si Galatasaray. In finala dau peste marele Milan al lui van Basten si Gulllit si pierd cu 4-0 finala.

Cei mai buni jucatori ai Stelei in perioada 1984-1989: Helmuth Duckadam, Silviu Lung, Dan Petrescu, Stefan Iovan, Miodrag Belodedici, Tudorel Stoica, Gheorghe Hagi, Victor Piturca, Ladislau Boloni, Marius Lacatus.

Palmaresul Stelei in perioada 1984-1989: 5 titluri de campioana, 3 Cupe ale Romaniei, o Cupa a Campionilor Europeni, o Supercupa a Europei, o finala de Cupa a Campionilor Europeni, o semifinala de Cupa Campionilor Europeni si o finala de Cupa Intercontinentala.

Dinamo Bucuresti 1988-1990

Dinamo-1989Dinamo a avut mai multe generatii de exceptie in istoria sa de aproape 68 de ani, fiecare avand oportunitatea de a ajunge intr-un varf de forma. Generatia 1988-1990 a fost una de exceptie, iar suporterii alb-rosii isi aduc aminte mereu cu drag de acele momente.

Arrigo Sacchi, antrenorul marelui Milan de la sfarsitul anilor ’80, spunea despre acea generatie ca poate ajunge campioana Europei daca nu se va destrama. Mircea Lucescu a fost creierul echipei, construind cu migala inca din 1985 cand revenea la clubul unde se consacrase ca jucator. Inca de la inceput a dat credit jucatorilor formati la centrul de copii si juniori, astfel in sezonul 1985-86 debuta Florin Raducioiu la doar 16 ani.

Pana in sezonul 1988-89, Dinamo nu reuseste sa castige decat o Cupa a Romaniei, in timp ce pe plan european se vedea invinsa de echipe mult mai slabe ca ea. Dinamo ajungea pana in sferturile de finala din Cupa Cupelor, unde era eliminata de Sampdoria dupa un 1-1 la Bucuresti si un 0-0 in Italia. Diferenta dintre echipa lui Boskov si cea a lui Lucescu a facut-o golul lui Vialli din minutul 90 al meciului tur.

Campionatul Romaniei era dominat de Steaua care reusea in perioada iunie 1986-septembrie 1989 o serie de 104 meciuri fara infrangere. Esecul care incheia acesta serie a fost chiar impotriva marii rivale, Dinamo, acestia invingand-o in Ghencea cu 3-0. Acela a fost momentul care anunta nasterea unei mari echipe in Stefan cel Mare. La finalul editiei 1989-90, Dinamo catiga titlul si facea eventul dupa o finala de Cupa a Romaniei castigata cu 6-4 in fata Stelei.

Pe langa parcursul bun din campionat, Dinamo a reusit sa ajunga pana in semifinalele Cupei Cupelor. Pe parcurs trecand de Dinamo Tirana, Panathinaikos si Partizan Belgrad. Meciul retur cu Panathinaikos ramane unul dintre meciurile de referinta din istoria clubului, alb rosii castigand cu 6-1 printr-un joc superb. Adversara din semifinale, Anderlecht, era deja o cunoscuta a fotbalului din Romania. Dinamo pierdea ambele manse cu 1-0 si dadea cu piciorul sansei de a juca intr-o finala europeana. La meciul retur de la Bucuresti, Dinamo inscrie, dar golul este anulat in mod eronat de arbitrul partidei.

In vara lui 1990 echipa se destrama, iar suporterii cainilor raman doar cu visul ca ar fi putut sa castige o cupa europeana si cu aprecierea venita din partea unui mare antrenor al acelor vremuri.

Cei mai buni jucatori ai lui Dinamo in perioada 1988-1990: Bogdan Stelea, Mircea Rednic, Michael Klein, Ionut Lupescu, Danut Lupu, Dorin Mateut, Florin Raducioiu

Palmaresul lui Dinamo in perioada 1988-1990: un titlu de campioana, o Cupa a Romaniei, sfert de finala in Cupa Cupelor, semifinala in Cupa Cupelor