Cum arata fotbalul romanesc in 1936 (a doua parte)

Prima parte a articolului o puteti citi aici.

Dupa meciul amical impotriva Iugoslaviei, nationala Romaniei se pregatea de Cupa Balcanica. Din 1933 nu mai castigasera tricolorii competitia. Primul meci urma sa fie impotriva nationalei Greciei. Elenii aveau in lot cativa jucatori foarte buni precum Hristos Rimpas, Kostas Humis, Giannis Vazos sau Antonis Migiakis. Cu o seara inaintea meciului o comisie de selectie a federatiei creiona echipa care urma sa intre pe teren. Haideti sa vedem cum arata anuntul facut de ziarul Adevarul legat de sedinta de selectie. “Aseara comisia de selectie a tinut sedinta speciala in vederea alcatuirei echipei nationale pentru matchul cu Grecia. A prezidat d. lt.-col Davila. S-a hotarat inlocuirea lui Creteanu (Juventus) cu Pavlovici (Ripensia). Restul jucatorilor au ramas aceeasi cari au jucat cu Jugoslavia”.

cupa balcanica11Romania a castigat cu 5-2, dar chiar daca victoria pare categorica, in minutul 75 tricolorii conduceau doar cu 2-1, scor care de altfel a fost si la pauza. Bodola cu doua goluri (minutele 2 si 80), Schwartz (in minutele 37 si 75) si Dobay (minutul 76) au fost cei care au marcat golurile tricolorilor. De cealalta parte, grecii au marcat prin Vazos (31) si Simeonidis (79).

Al doilea meci al Balcaniadei a fost intre Bulgaria si Grecia, vecinii nostrii castigand partida cu 5-4, astfel ca ultima intalnirea a competitiei, Romania-Bulgaria, urma sa stabileasca noua campioana a Balcanilor. Tricolorii au castigat si aceasta partida, 4-1, Schwartz a marcat din nou o dubla(10, 55), Ciolac (66) si Dobay (69), in timp ce golul bulgarilor a fost marcat de Anghelov (35). Romania castiga pentru a treia oara Cupa Balcanica.

FC Liverpool vine in Romania

Nici bine nu se inchiase Cupa Balcanica si fotbalul romanesc primea vizita lui FC Liverpool. Echipa engleza venea la Bucuresti cu un lot de 16 jucatori pentru a disputa doua meciuri amicale cu Venus Bucuresti si Ripensia Timisoara. Venusistii isi intareau lotul cu Demetrovici (Chinezul Timisoara) si Mercea (Gloria Arad). Singura echipa engleza care mai vizitase Romania fusese Oxford City, acestia jucand in 1926 impotriva celor de la Chinezul si Juventus.

Primul meci s-a jucat pe 1 iunie pe arena Venus. Chiar daca a plouat toata ziua, 8.000 de microbisti s-au incumentat sa vina la stadion pentru a o vedea pe Liverpool. Venus a pierdut cu 4-1 meciul, dar pe nimeni nu ar fi mirat daca venusistii ar mai fi primit inca pe atatea goluri. Printre remarcatii meciului din echipa Liverpool s-a numarat si Matt Busby, cel care va deveni cunoscut in intreaga lume dupa ce a antrenat-o pe Manchester United.

aurel toma lovit incep Rip LiverPe 3 iunie Liverpool intalnea Ripensia, de data asta in tribune fiind 18.000 de spectatori dornici sa vada marea echipa britanica la lucru. Aurel Toma (foto), unul dintre cei mai mari boxeri ai vremii, a fost invitat sa dea lovitura de incepere a meciului. Timisorenii au jucat mult mai bine decat Venus, iar in minutul 35 reusesc sa uimeasca asistenta si sa deschida scorul prin Dobay. Hanson a egalat pentru Liverpool in minutul 43, iar cele doua echipe intrau la pauza la egalitate. Ripensia a continuat si in a doua repriza sa joace bine, dar Liverpool a inscris prin Hanson, spre finalul meciului, golul victoriei.

Dupa pauza prilejuita de meciurile echipei nationale si de turneul lui Liverpool, echipele romanesti isi reincepeau bataliile interne. Pe 7 iunie se jucau la Bucuresti meciurile din semifinalele Cupei Romaniei. Ripensia intalnea U Cluj, in timp ce Unirea Tricolor juca impotriva lui Juventus. Timisorenii, chiar daca nu au stralucit, au castigat cu 4-2. Unirea Tricolor s-a impus cu 4-1 si ajungea in prima lor finala de Cupa a Romaniei.

fc hungaria cfrEchipele din Romania deveneau interesante pentru cluburile importante din Europa, astfel ca dupa Slavia Praga si Liverpool, venea in tara noastra si puternica echipa FC Hungaria. Maghiarii tocmai castigasera campionatul avand 22 de victorii, 4 egaluri si nici o infrangere. CFR Bucuresti si Juventus erau cele doua echipe care urmau sa-si masoare fortele cu FC Hungaria. Juventus a intrat pe teren impresionata de renumele adversarilor si a pierdut partida la un scor destul de jenant, 8-2. A doua zi, pe 15 iunie, CFR (foto) a surprins asistenta si a castigat cu 2-0 prin golurile lui Raffinsky si Barbu.

O decizie care naste scandal

Intr-o perioada in care fotbalul romanesc inflorea prin Ripensia Timisoara, C.A. Oradea, Venus Bucuresti sau CFR Bucuresti, federatia lua o decizie care inflama spritele intre provincie si Bucuresti. Cornel Lazar, presedintele Ripensiei, anunta inca de la inceputul lunii iunie ca exista o conspiratie intre gruparile din Bucuresti indreptata impotriva timisorenilor. “Intr’adevar acest svon este intemeiat. Dar noua nu ni se va putea lua dreptul sa jucam la Bucuresti in matchuri amicale. O echipa de talia Ripensiei necesita un buget, care nu poate fi satisfacut numai din matchurile din campionat si cupa. Or, noi la Timisoara nu putem angaja matchuri internationale deoarece la Timisoara numarul spectatorilor foarte redus, nu ne-ar da posibilitatea sa acoperim cheltuielile, dar sa mai scontam beneficii”. Spre sfarsitul lunii iunie, biroul federal lua hotararea ca echipele din provincie sa nu poata juca mai mult de un meci amical in Bucuresti.

ripensiaunireacupaPe 21 iunie se juca finala Cupei Romaniei, Ripenisa si Unirea Tricolor jucau cu trofeul pe masa pe Stadionul Venus. Pentru timisoreni era a treia finala consecutiva, in timp ce oborenii erau pentru prima data in ultimul act, pana in acel moment cea mai buna performanta a echipei in Cupa Romaniei fusese calificarea in sferturile de finala in sezonul inaugural al comptitiei, in 1934. In fata a 18.000 de spectatori, Ripensia a cucerit pentru a doua oara trofeul, castigand meciul cu 5-1. Unirea Tricolor a reusit sa joace de la egal la egal cu timisorenii doar in prima repriza, chiar daca la pauza erau condusi cu 1-0 prin golul lui Dobay. Dupa pauza Ripensia s-a trezit egalata prin golul lui Sony Niculescu, insa cei de la Unirea, epuizati dupa atacurile din prima repriza, au capotat si au pierdut finala cu 5-1. Schwartz si Ciolac, amandoi cu cate o dubla, au adus trofeul in orasul de pe Bega.

In Divizia B meciurile din cele cinci serii s-au incheiat la inceputul lunii iunie, iar cele cinci echipe care au terminat pe primul loc in aceste serii au jucat meciuri de baraj pentru a fi desemnata echipa care va juca impotriva ultimei clasate din Diviza Nationala. Victoria Constanta, ILSA Timisoara, Phoenix Baia-Mare, IAR Brasov si Franco Romana Braila au fost cele cinci cluburi care au ajuns la baraj. La capatul celor opt etape jucate, barajul s-a jucat in stil campionat, fiecare echipa a jucat cu fiecare, ILSA Timisoara calificandu-se pentru a juca meciul de intrare in Divizia Nationala.

rapid marseille
Jucatorii bucuresteni alaturi de cei ai echipei Olympique Marseille

La sfarsitul lunii iunie venea la Bucuresti, tot in turneu, Olympique Marseille. In primul meci, francezii au intalnit o echipa formata din jucatori ai echipelor bucurestene. Echipa combinata a capitalei a invins cu 5-2 prin golurile marcate de Ionica Bogdan, o tripla, si Sony Niculescu printr-o dubla. A urmat meciul impotriva lui Juventus, dar ros-albastrii au reusit doar o remiza, 3-3, cu echipa care castigase Cupa Frantei in 1935. Ultimul meci amical al francezilor pe pamant romanesc a fost impotriva unei echipe combinate CFR Bucuresti-Unirea Tricolor, iar de data aceasta cei de la Olympique au castigat partida cu 3-2. Remarcatul turneului a fost Ionica Bogdan, facandu-i pe francezi sa-i inainteze o oferta de a juca pentru ei. Atacantul abia semnase cu CFR, dupa ce fusese intens curtat de Venus, si a spus pas ofertei echipei din Hexagon.

Ripensia Timisoara face eventul

venus amefa
Venus-AMEFA 4-4

In penultima etapa a Diviziei Nationale se lamureste atat batalia la titlu, cat si echipa care va juca barajul de ramanere in primul esalon. In lupta pentru trofeul de campioana se aflau Ripensia Timisoara si AMEFA. Daca astazi meciurile din ultimele etape se joaca la aceeasi ora, in 1936 nici nu intra in discutie o astfel de situatie. AMEFA juacase cu U Cluj pe 21 iunie, in timp ce Ripensia intalnea C.A. Oradea abia pe 5 iulie. Meciurile contau pentru etapa a 21-a, penultima a sezonului. AMEFA pierde meciul jucat in deplasare, la Cluj, cu 1-0 si urma sa joace meciul pentru etapa a 22-a in aceeasi zi cu partida dintre Ripensia si C.A. Oradea. Aradenii termina la egalitate cu Venus, 4-4, in timp ce timisorenii pierd cu 1-0. Ripensia castiga titlul de campioana, al treilea din istoria clubului.

U Cluj termina pe ultimul loc si trebuia sa joace un baraj, tur-retur, impotriva celor de la ILSA Timisoara. Chiar daca aveau in lot jucatori de nationala ca Sepci, Orza sau Ploesteanu, echipa a avut probleme din cauza neintelegerilor dintre jucatorii tineri si veteranii clubului, dar si din cauza unor greseli de arbitraj.

Editia de campionat 1935-36 fusese una foarte puternica, aprig disputata si aratase ca nivelul fotbalului romanesc era in crestere. Daca in editia precedenta diferenta de puncte intre prima si ultima clasata fusese de 24 de puncte, in editia 1935-36 doar 14 puncte distantau Ripensia de U Cluj. AMEFA era mare revelatie a editiei, echipa aradeana ocupand locul 2, asta dupa ce in editia precedenta terminasera pe ultimul loc.