Cele mai nereusite debuturi din istorie

Jonathan Woodgate (Real Madrid)

jonathan-woodgateReal Madrid surprindea lumea fotbalistica, in august 2004, cand decidea sa-l cumpere pe Woodgate de la Newcastle United. Jucatorul avusese mai multe probleme medicale in trecut si era accidentat in momentul in care spaniolii l-au achizitionat. Debutul a venit abia dupa un an de cand ajunsese in curtea Realului. Pe 22 septembrie 2005 a jucat primul meci in tricoul “blanco”, Real intalnea Athletic Bilbao in campionat. In minutul 25 incepe cosmarul pentru Woodgate, cand isi inscrie in proprie poarta. Cu un minut inainte de pauza primeste un cartonas galben, ca mai apoi in minutul 66 sa-l primeasca si pe al doilea si sa fie eliminat. A mai jucat pentru Real in doar 9 meciuri in La Liga, fiind imprumutat si apoi vandut la Middlesbrough.

Jason Crowe (Arsenal)

croweCrowe a fost un produs al Academiei lui Arsenal si era vazut ca unul dintre jucatorii promitatori ai echipei. Sansa sa a venit intr-un meci din Cupa Ligii, tunarii intalneau pe Birmingham pe 14 octombrie 1997. A intrat pe teren in prima repriza a prelungirilor, dar a stat pe teren doar 33 de secunde. Imediat dupa ce a intrat pe teren, tanarul jucator de 19 ani, a avut o intrare periculoasa la Martin O’Connor, iar arbitrul meciului i-a aratat direct cartonasul rosu. A mai jucat doar alte doua meciuri in tricoul lui Arsenal, iar apoi a fost imprumutat la Crystal Palace si vandut, in 1999, la Portsmouth.

Emmanuel Frimpong (Barnsley)

9414In ianuarie 2014, Barnsley decide sa-l transfere pe Frimpong de la Arsenal. Pana la 22 de ani jucase pentru Arsenal in 16 meciuri si fusese imprumutat la Wolverhampton, Charlton si Fulham. Debutul la Barnsley a venit tocmai impotriva rivalei Sheffield Wednesday. A intrat titular, dar dupa 31 de minute a fost trimis la cabine dupa doua cartonase galbene in urma a doua faulturi comise la acelasi jucator. La sfarsitul sezonului Barnsley a retrogradat in a treia liga, iar Frimpong a ajuns la FC Ufa din prima liga a Rusiei.

Henrik Larsson (Celtic)

944340_display_imageCeltic platea, in iulie 1997, 650.000 de lire sterline celor de la Feyenoord in schimbul lui Henrik Larsson. Suporterii abia asteptau sa-l vada la treaba, iar prima ocazie era meciul dintre Hibernian si Celtic din startul campionatului. Suedezul a intrat pe finalul meciului, la scorul de 1-1. La una din primele lui actiuni ii paseza din greseala unui adversar si acesta inscrie golul victoriei pentru Hibernian. Nici debutul in cupele europene nu a fost unul stralucit, reusind sa-si inscrie un autogol in victoria cu 6-3 a lui Celtic in fata celor de la Tirol Innsbruck. Dupa aceste meciuri de cosmar a inceput urcusul pentru Larsson. A terminat sezonul ca golgeter al echipei cu 19 goluri si a devenit unul dintre cei mai buni straini care au imbracat vreodata tricoul lui Celtic.

Stanley Milton (Halifax Town)

Chiar daca au trecut peste 80 de ani de la acest debut, ramane ca unul dintre cele mai proaste debuturi din istoria fotbalului. Halifax Town juca impotriva celor de la Stockport in ianuarie 1934. La pauza scorul era de 2-0 pentru Stockport, iar antrenorul celor de la Halifax il introduce in poarta pe debutantul Milton. La final, scorul meciului a fost de 13-0, Milton incasand 11 goluri in doar 45 de minute.

Lionel Messi (Argentina)

5586906e95f9cfc74e000000Jose Pekerman, antrenorul nationalei Argentinei, decide sa-l cheme, in vara lui 2005, pe Lionel Messi la prima reprezentativa. Pe 17 august, Argentina intalnea Ungaria intr-un meci amical, iar Messi debuta in nationala mare. In minutul 63 intra pe teren, dar dupa doar doua minute este eliminat dupa ce il loveste cu cotul in barbie pe unul dintre adversari. Asta nu l-a oprit sa fie unul dintre cei mai mari fotbalisti din toate timpurile

Nemanja Vidic (Inter)

Torino FC v FC Internazionale Milano - Serie A

Pe 31 august 2014, Vidic debuta pentru Inter in meciul cu Torino. Vidic il faulteaza pe Fabio Quagliarella in careu si Torino primeste o lovitura de la 11 metri, aparata de Handanovic. In minutele de prelungiri ale meciului, Vidic primeste cartonasul rosu dupa ce il aplauda in mod ironic pe arbitru. Pe 29 ianuarie 2016, Vidic si-a anuntat retragerea din fotbal.

Marcos Antonio (FC Nuremberg)

marcos_ibisevic-1348929645_zoom28_crop_800x600_800x600+16+27

Brazilianul a ajuns in Bundesliga in calitate de jucator liber de contract, dupa ce Rapid Bucuresti refuzase sa-i mai prelungeasca contractul. Conducerea lui Nuremberg era fericita la semnarea contractului si spuneau ca Antonio va fi unul dintre jucatorii importanti ai echipei in acel sezon. Debutul a venit abia in etapa a sasea, cand Nuremberg ii intalnea pe cei de la VFB Sttutgart. Pana atunci fundasul de 29 de ani statuse pe banca la primele cinci meciuri din campionat. Meciul de debut a insemnat un cosmar. Intai, in minutul 1, a gresit o pasa la portar, iar Ibisevic a profitat deschizand scorul pentru VFB, apoi greseste o alta pasa catre propriul portar, dar de data aceasta Holzhauser rateaza. In minutul 15 este schimbat cu Hanno Balitsch si nu va mai juca niciodata pentru Nuremberg. In aprilie 2014 a semnat cu Johor Darul Ta’Zim FC, echipa din prima liga a Malaeziei.