Italia-Romania

Primul meci dintre cele doua echipe nationale s-a disputat pe 11 iunie 1939 la Bucuresti, pe stadionul ANEF. Italia venea in calitate de dubla campioana mondiala, iar meciul era asteptat de intreaga suflare microbista. Tribunele stadionului au fost arhipline la fel cum se intamplase cu doar cateva saptamani inainte cand, tot pentru un meci amical, venise la Bucuresti nationala Angliei. Italienii au venit cu mare parte din echipa ce castigase al doilea titlu mondial in 1938, printre acestia aflandu-se si vedetele Giuseppe Meazza, Silvio Piola, Pietro Rava sau Aldo Olivieri. De cealalta parte, Romania venea cu probabil cel mai bun atac al momentului: Iuliu Baratky, Iuliu Bodola si Stefan Dobay. Pentru Iuliu Bodola urma sa fie ultimul meci in calitate de capitan si penultimul sau meci in tricoul nationalei. Meciul s-a terminat cu victoria Italiei, gol marcat de Gino Colaussi in minutul 32.

post-511-1296031063In primavara lui 1940 se joaca cea de-a doua partida dintre Romania si Italia. Virgil Economu, selectionerul de atunci al nationalei, vine la Roma cu speranta ca echipa sa va face un meci mare. Pe teren nu mai sunt Dobay sau Bodola, dar in echipa se afla in continuare Baratky si Bindea, ultimul din urma lipsind la meciul de pe ANEF. Poarta era aparata de Mircea David, cel care va fi supranumit de presa din Peninsula ca “Il Dio, Il Diavolo si Il Muro”. Prima repriza se termina 0-0, portarul roman avand cateva parade incredibile, iar italienii din tribuna simteau ca golul e in aer. “Nici nu ma uit in dreapta. Stiu ca e Giussy Baratki. Centrez usor, inapoi. Giussy e chiar in punctul de 11 metri. Olmi se repede spre el, dar Giussy are timp pentru tot… Olmi a si cazut din fenta. Inchid ochii… Aud sutul. Deschid ochii… Olivieri a plonjat in stanga. Mingea s-a ascuns in plasa, in coltul drept. E 1-0!”. Asa povestea Gica Popescu I, intr-una din cartile lui Ioan Chirila, faza primului gol al meciului. In minutul 60 Italia egaleaza prin golul lui Biavatti, gol venit in urma unor greseli in apararea romana. Atacurile devin si mai furibunde, iar in minutul 78 Piola inscrie golul victoriei, dar chiar si pierzatoare echipa Romaniei paraseste Stadio PNF in uralele suporterilor italieni.

s-l1000Cele doua echipe nationale se intalnesc in preliminariile Campionatului European din 1968. Primul meci se joaca la Napoli, iar Romania pierde cu 3-1, cu toate ca in minutul 7 Dobrin deschidea scorul. Pentru marele jucator roman, golul impotriva Italiei va fi primul in tricoul tricolor. Meciul retur se joaca in vara lui 1967, la o luna dupa dezastrul cu Elvetia (1-7). De aceasta data nationala pierde cu 1-0, primind golul abia in minutul 81 de la Bertini.

1c8069a77a3b1603e277e0d7c2009cba-5526138-700_700Urmeaza o serie de 3 meciuri amicale intre cele doua echipe nationale. Pe 17 iunie 1972 cele doua echipe se intalnesc pe Stadionul 23 August, meciul terminandu-se la egalitate (3-3). Golurile tricolorilor fiind marcate de Spinosi (autogol, 19), Domide (59) si Hajnal (89). In echipa italienilor se afla pe teren si viitorul mare antrenor Fabio Capello. A doua partida amicala s-a jucat pe 5 iunie 1976 la Milano si s-a incheiat cu victoria italienilor (4-2), golurile Romaniei fiind marcate de Luceascu (65) si Dudu Georgescu (77). Pe 16 februarie 1980 Romania juca a treia partida amicala consecutiva cu Italia, de data aceasta meciul s-a jucat la Napoli. Echipa condusa de Cernaianu deschide scorul in minutul 52 prin Boloni, dar se vede imediat egalata prin golul lui Collovati (56). Victoria Italiei este adusa de golul lui Causio din minutul 87.

romania-italia-1983-gol-boloni-balaciIn 1982 Italia castiga Campionatul Mondial si urma sa intalnesca Romania in preliminariile pentru Campionatul European din 1984. Italia pornea ca mare favorita la calificarea turneului final francez. Primul meci s-a disputat pe 4 decembrie 1982 la Firenze si s-a terminat cu scorul de 0-0. Romania ramanea pe primul loc la 3 puncte distanta de Italia. Meciul retur s-a jucat pe 16 aprilie, iar Italia avea nevoie disperata de victorie dupa ce obtinuse doar 3 puncte din cele 3 meciuri disputate. In minutul 22 Camataru este faultat de Collovati la marginea careului si Romania primeste lovitura libera. Balaci este langa minge, paseaza usor spre stanga si Boloni inscrie pentru 1-0 cu un sut puternic de la 25 de metri. Nationala reusea sa invinga campioana mondiala si sa ia o optiune serioasa pentru calificarea la Europeanul din 1984.

034337Pe 29 martie 1989 nationala tricolora intalnea Italia la Sibiu intr-un meci amical. Meciul a insemnat si debutul sub tricolor a lui Dan Petrescu, acesta retragandu-se din echipa nationala tot dupa un meci disputat impotriva Italiei, in sferturile de finala de la EURO 2000. Italia a venit la Sibiu cu o echipa plina de vedete precum Vialli, Zenga, Donadoni, Baggio sau Baresi, dar au fost invinsi de nationala Romaniei dupa un gol inscris de Sabau in minutul 48.

picture-Hagi_Ita_Rou.jpg-604-423-1-85In 2000 cele doua echipe nationale s-au intalnit pentru prima data si in cadrul unui turneu final. Meciul din sferturile de finala de la EURO 2000 a insemnat si ultimul meci din cariera de tricolor a lui Gheorghe Hagi, acesta parasind terenul fiind eliminat in minutul 59. Italia a castigat meciul cu 2-0 si a ajuns pana in finala competitiei unde au pierdut in prelungiri in fata Frantei.

Romania si Italia s-au intalnit din nou in preliminariile pentru Mondialul asiatic din 2002. Primul meci s-a disputat pe 6 octombrie 2000, la doar o zi dupa decesul lui Catalin Haldan si a consemnat inca o victorie pentru italieni (3-0). Pe banca tehnica a nationalei Romaniei se afla cel care reusise sa marcheze in 1983 in poarta lui Dino Zoff. In meciul retur, disputat in primavara lui 2001 pe Ghencea, Romania pierdea cu 2-0 dupa ce Inzaghi reusea o dubla.

Pe 16 noiembrie 2003 Romania intalnea Italia la Ancona intr-un nou meci amical, partida pe care tricolorii o vor pierde cu 1-0.

2576892207_83a5f29910Ultima intalnire a celor doua echipe nationale la un turneu final s-a intamplat la EURO 2008 atunci cand cele doua echipe au fost colege de grupa. Romania avea nevoie de o victorie pentru a se califica matematic in sferturile de finala, iar golul lui Mutu din minutul 55 aduce vesti bune pentru microbistii romani. La doar un minut distanta Panucci restabileste egalitatea, ca mai apoi, in minutul 81, Mutu sa rateze o lovitura de la 11 metri.

Ultimul meci amical disputat de cele doua echipa s-a jucat pe 17 noiembrie 2010 la Klagenfurt, meci terminat la egalitate, 1-1. Marica reusind sa marcheze in minutul 34, dar spre finalul meciului acelasi Marica isi inscrie un autogol. Meciul amical trebuia sa se dispute in 2007, dar din cauza violentelor dintre suporteri si fortele de ordine de la meciul dintre Catania si Palermo, federatia de fotbal din Italia a amanat meciurile de Serie A si B, precum si meciurile amicale ale echipelor reprezentative.

In total s-au disputat 16 partide intre cele doua echipe nationale. Romania a castigat doua meciuri, patru s-au terminat la egalitate, iat Italia a reusit sa castige de 10 ori.