FOTOGALERIE Romania la Campionatul European

F26Nicolae Oaida este primul jucator roman care a inscris in preliminariile unui Campionat European. Se intampla pe 2 noiembrie 1958 in meciul dintre Romania si Turcia (3-0) din primul tur preliminar pentru Europeanul din 1960. In minutul 62 Oaida inscrie primul gol al meciului, dar si singurul din cariera sa in tricoul tricolor. A jucat in cariera pentru Steagul Rosu Brasov, Locomotiva CFR Brasov, Dinamo Brasov, Dinamo Bacau si Progresul Bucuresti, la cea din urma va si cunoaste consacrarea, alaturi de “bancari” reusind sa castige Cupa Romaniei in 1960. In echipa nationala a jucat de sapte ori.

BibkRkQCQAAytRNLadislau Boloni este primul jucator roman care inscrie la turneul final al unui Campionat European. Romania debuta la EURO 1984 impotriva Spaniei si reuseste sa smulga un punct viitoarei vicecampioane europene datorita golului marcat de Boloni in minutul 35 la 0-1 pentru iberici.

Soccer-Euro 96 -European Championships- France v Romania - St James Park , NewcastleRomania-Franta la EURO 1996 sau duelul dintre cei mai buni jucatori din istoria celor doua echipe nationale. Pe 10 iunie 1996 Franta invinge in primul meci cu 1-0 nationala tricolora.

bulgaria-romania_4Romania locul 5 la Mondialul din 1994, Bulgaria locul 4 la acelasi turneu. Cele doua s-au intalnit fata in fata la EURO 1996, dar castigatoare a iesit echipa condusa din teren de Stoichkov.

47807c9832323_20860nDuel intre Kiko si Constantin Galca din Romania-Spania 1-2 de la EURO 1996.

1728254_w2In minutul 5 Viorel Moldovan deschide scorul in meciul de debut al Romaniei de la EURO 2000. Victima: Germania campioana europeana de la acel moment.

1728274_w2Costinha inscrie in al patrulea minut de prelungiri golul victoriei Portugaliei impotriva tricolorilor.

1728289_w2Dorinel Munteanu se bucura alaturi de Cristi Chivu de golul egalarii in meciul impotriva Angliei.

1043779_display_image24 iunie 2000. Romania-Italia in sferturile de finala. In minutul 59, la 2-0 pentru Italia, Gheorghe Hagi parasea terenul fiind eliminat si astfel isi incheia cariera internationala. Generatia de Aur era la apus.

Romania+v+France+Group+C+Euro2008+wTAKsVWZ-BklRomania-Franta 0-0 de la EURO 2008 este considerat unul dintre cele mai slabe meciuri din istoria competitiei, cu toate astea ne aducem aminte de acel meci ca fiind primul meci al nationalei la un turneu final dupa 8 ani.

Italy+v+Romania+Group+C+Euro2008+h3OTsHiXJn5xLa un pas de o calificare in sferturile de finala. La scorul de 1-1 cu Italia, Adrian Mutu rateaza lovitura de 11 metri care ne putea duce intre primele 8 echipe ale Europei.

Robin-Van-Persie-vs-RomaniaIn ultimul meci al grupei impotriva Olandei aveam inca speranta ca ne putem califica in sferturile de finala. Din pacate Romania a pierdut cu 2-0 si a privit de la televizor restul competitiei.